BDO odroczone. Ewidencja odpadów na dokumentach papierowych do 30 czerwca

BDO odroczone. Ewidencja odpadów na dokumentach papierowych do 30 czerwca

BDO odroczone. Ewidencja odpadów na dokumentach papierowych do 30 czerwca
Źródło zdjęć: © iStock.com
Karolina Modzelewska
13.01.2020 16:54

Jeszcze przez pół roku możliwa będzie ewidencja odpadów na dokumentach papierowych. Nowelizacja ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu porządku w gminach pozwoli wielu przedsiębiorcom na uniknięcie kar finansowych i zyskanie dodatkowego czasu na rejestrację w BDO.

Nowe przepisy dotyczące Bazy Danych o Odpadach (BDO) weszły w życie 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z nimi, ewidencja śmieci miała być prowadzona wyłącznie w systemie elektronicznym. Wielu przedsiębiorców nie dopełniło jednak obowiązku rejestracyjnego w BDO i miało wątpliwości, czy taki obowiązek na nich faktycznie ciąży.

Trudności z interpretacją przepisów wynikały m.in. z wprowadzonych na ostatnią chwilę zmian. Dotyczyły one nowej listy ilości i rodzajów odpadów, których wytwórcy muszą zarejestrować się w BDO. Dodatkowe problemy stwarzał sam system, opisywany jako wadliwy i posiadający luki.

BDO: Sejm uchwalił nowe przepisy

Nowelizacja przepisów ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu porządku w gminach ma pomóc w rozwiązaniu obecnie występujących trudności. Dopuszcza możliwość prowadzenia papierowej ewidencji odpadów "z mocą wsteczną". Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą ewidencjonować odpady na dokumentach papierowych (od 1 stycznia 2020 roku).

Podmioty, które wciąż korzystają papierowej ewidencji odpadów, muszą pamiętać, że konieczne jest przestrzeganie nowych zasad, wynikających z nowelizacji przepisów. Dokumenty muszą być wystawiane przy każdym odbiorze odpadów. Tak samo w przypadku ich przekazywania do następnych instancji. Stosowne poświadczenia są również wymagane wśród odpowiadających za transport śmieci.

Uzupełnienie danych Bazie Danych o Odpadach (BDO) powinno nastąpić najpóźniej do 31 lipca 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)