BDO odroczone. Ewidencja odpadów na dokumentach papierowych do 30 czerwca

BDO odroczone. Ewidencja odpadów na dokumentach papierowych do 30 czerwca
Źródło zdjęć: © iStock.com
Karolina Modzelewska

13.01.2020 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze przez pół roku możliwa będzie ewidencja odpadów na dokumentach papierowych. Nowelizacja ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu porządku w gminach pozwoli wielu przedsiębiorcom na uniknięcie kar finansowych i zyskanie dodatkowego czasu na rejestrację w BDO.

Nowe przepisy dotyczące Bazy Danych o Odpadach (BDO) weszły w życie 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z nimi, ewidencja śmieci miała być prowadzona wyłącznie w systemie elektronicznym. Wielu przedsiębiorców nie dopełniło jednak obowiązku rejestracyjnego w BDO i miało wątpliwości, czy taki obowiązek na nich faktycznie ciąży.

Trudności z interpretacją przepisów wynikały m.in. z wprowadzonych na ostatnią chwilę zmian. Dotyczyły one nowej listy ilości i rodzajów odpadów, których wytwórcy muszą zarejestrować się w BDO. Dodatkowe problemy stwarzał sam system, opisywany jako wadliwy i posiadający luki.

BDO: Sejm uchwalił nowe przepisy

Nowelizacja przepisów ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu porządku w gminach ma pomóc w rozwiązaniu obecnie występujących trudności. Dopuszcza możliwość prowadzenia papierowej ewidencji odpadów "z mocą wsteczną". Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą ewidencjonować odpady na dokumentach papierowych (od 1 stycznia 2020 roku).

Podmioty, które wciąż korzystają papierowej ewidencji odpadów, muszą pamiętać, że konieczne jest przestrzeganie nowych zasad, wynikających z nowelizacji przepisów. Dokumenty muszą być wystawiane przy każdym odbiorze odpadów. Tak samo w przypadku ich przekazywania do następnych instancji. Stosowne poświadczenia są również wymagane wśród odpowiadających za transport śmieci.

Uzupełnienie danych Bazie Danych o Odpadach (BDO) powinno nastąpić najpóźniej do 31 lipca 2020 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także