Bank PKO BP ostrzega przed oszustami

Bank PKO BP ostrzega przed oszustami
Źródło zdjęć: © East News
Bolesław Breczko

01.03.2017 16:55, aktual.: 01.03.2017 17:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy polski bank PKO BP ostrzega przed nowym scenariuszem zagrożenia w internecie. Przestępcy próbują wyłudzić poufne dane przez Facebooka.

Oszuści działają w następujący sposób: przejmują konto lub podszywają się pod znajomą ci na Facebooku osobę i wysyłają wiadomość z prośbą o zrobienie małego przelewu na ich konto. Argumentują, że zabrakło im kilku złotych do zrobienia ważnej płatności i potrzebują pomocy. Potem wysyłają link do jednej z popularnych usług (np. Przelewy24, Dotpay czy Bluecash), *który tak naprawdę kieruje do fałszywej strony kontrolowanej przez oszusta. *

Jeśli niczego nieświadomy użytkownik spróbuje się zalogować na tej stronie, to jego poufne dane (login i hasło) oszust wykorzysta do faktycznego zalogowania się na konto użytkownika. Następnie tworzy na koncie szablon zaufanego odbiorcy. W tym czasie na fałszywej stronie pojawia się komunikat z prośbą o wpisanie jednorazowego kodu, aby potwierdzić zlecenie przelewu dla „znajomego”. Wpisany w ten sposób kod zostanie wykorzystany przez oszusta do zatwierdzenia utworzenia profilu zaufanego dzięki, któremu będzie mógł zarządzać on kontem ofiary bez wymogu dodatkowej autoryzacji.

Bank PKO BP w ostrzeżeniu przypomina o przestrzeganiu następujących zasad:

  • Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie – nie korzystaj z linków.
  • Sprawdzaj poprawność adresu strony widniejącego w przeglądarce internetowej.
  • Pamiętaj, że podczas logowania do serwisu ani bezpośrednio po zalogowaniu do niego nie jest wymagane podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego.
  • Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj uważnie treść otrzymanego SMS-a, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwróć uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru rachunku odbiorcy, kwotę transakcji).

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa lub ktoś skontaktował się z tobą w podobny sposób, powinieneś zadzwonić do banku PKO BP pod numer telefonu 800 302 302 lub +48 81 535 60 60

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (78)
Zobacz także