Apple łata Safari dla Windows

Apple łata Safari dla Windows

Apple łata Safari dla Windows
Źródło zdjęć: © WP.PL
15.06.2007 10:30, aktualizacja: 16.06.2007 08:57

Koncern po trzech dniach od udostępnienia bety przeglądarki Safari dla systemu Windows wprowadził kolejną jej wersję. W Safari 3.0.1 załatano trzy z wykrytych w tym czasie błędów. Apple informuje też, iż w ciągu zaledwie dwóch dni od premiery, przeglądarka Safari dla Windows została pobrana milion razy.

Wspomniane luki, jak informuje producent, mogłyby umożliwić wykonanie niebezpiecznego kodu ( co w nomenklaturze Microsoftu i Mozilli jest równoznaczne z luką krytyczną ), np. w momencie odwiedzenia spreparowanej witryny internetowej. Udostępniony właśnie update zapewnia dodatkową walidację adresu URL, co ma wprowadzić lepszą ochronę użytkownika przez zakusami cyber-przestępców.

Luki w testowym wydaniu Safari dla Windows wykryło kilku niezależnych ekspertów ds. komputerowego bezpieczeństwa, m.in. Thor Larholm, David Maynor i Aviv Raff. Błędy, które łata uaktualnieie 3.0.1 to nie wszystkie luki, jakie zdołano wykryć w aplikacji. Sam Maynor wykrył ich w dniu premiery programu sześć. Larholm jednak wypowiadał się z uznaniem o firmie, która tym razem szybko przygotowała odpowiednie uaktulanienie, gdyż jak twierdzi, "jej normalny czas reakcji można liczyć w tygodniach i miesiącach".

Apple w informacji o udostępnieniu aktualizacji nie odniosło się w żaden sposób do faktu wykrycia błędów w przeglądarce przez niezależnych specjalistów. Ich zdaniem koncern okazuje w ten sposób niechęć wobec nich ( Maynor i Raff nie zgłosili wykrytych przez siebie błędów bezpośrednio programistom Apple'a ).

Co ciekawe, Maynor sam zapowiedział, że żadnych błędów firmie zgłaszać nie będzie, po tym jak został skrytykowany za przeprowadzenie wraz z kolegą, Jonem Ellchem, kontrolowanego włamania do komputera MacBook - http://www.pcworld.pl/news/97317.html wykorzystując luki w zabezpieczeniach sieci bezprzewodowej. Społeczność uznała te informacje za mało wiarygodne, gdyż obaj eksperci korzystali z karty Wi-Fi wyprodukowanej przez inną firmę niż Apple. Koncern zaś jakiś czas potem bez rozgłosu uaktualnił sterowniki karty Wi-Fi, z której korzystali Maynor i Ellch.

Safari dla Windows została zaprezentowana przez samego Steve'a Jobsa, szefa firmy Apple, podczas otwarcia dorocznej konferencji WWDC ( World Wide Developers Conference ). W artykule "Safari w Windows? Dziękujemy, poczekamy..." - http://www.pcworld.pl/news/113519.html przyjrzeliśmy się, czy Safari 3 może zagrozić pozycji innych przeglądarek dla Windows...

Strona firmy Apple - http://www.apple.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)