100 mln dolarów, by na zawsze pozbyć się komarów. Eksperci alarmują

100 mln dolarów, by na zawsze pozbyć się komarów. Eksperci alarmują

100 mln dolarów, by na zawsze pozbyć się komarów. Eksperci alarmują
Źródło zdjęć: © flickr.com | John Tann
Adam Bednarek
06.12.2017 11:11

Amerykańska agencja rządowa DARPA chce raz na zawsze rozprawić się z komarami. Pomóc ma w tym broń genetyczna. Niektórzy eksperci z ONZ mają jednak poważne wątpliwości.

DARPA - czyli amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej - zainwestowała 100 mln dolarów w technologie genetyczne. Opracowywane przez nich rozwiązanie ma pomóc wyeliminować określony gatunek zwierząt. DARPA na celownik chce wziąć komary.

Komary stały się wrogiem człowieka ze względu na roznoszenie przez te owady malarii. W przyszłości technologie genetyczne mogłyby pomóc jednak wyeliminować inne szkodliwe gatunki, np. gryzonie.

Eksperci mają jednak poważne wątpliwości. Specjaliści z ONZ zauważają, że istnieje ryzyko takiego rozwoju technologii genetycznej, by za jej pomocą uderzyć również w człowieka. Tym bardziej że za projektem stoi DARPA, a więc agnecja, która zajmuje się rozwojem technologii… wojskowej.

Niektórzy również obawiają się środowiskowych skutków wywołanych zniknięciem określonego gatunku.

A to nie jest jedyny przerażający pomysł, nad którym pracuje DARPA. Inny program agencji DARPA zakłada stworzenie genetycznie modyfikowanych kwiatów. Rośliny mają stać się wynalazkiem szpiegowskim. Niektóre z nich posiadają zdolności do wykrywania substancji chemicznych, promieniowania czy sygnałów elektromagnetycznych. Nowy program DARPA zakłada wzmocnienie tych naturalnych mechanizmów wykrycia i wykorzystanie ich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)