Zwykły papier zastąpi ekrany czytników e-booków

Zwykły papier zastąpi ekrany czytników e‑booków

Zwykły papier zastąpi ekrany czytników e-booków
Źródło zdjęć: © Empik
03.01.2011 12:16, aktualizacja: 03.01.2011 12:32

Zwykły papier, dokładnie ten sam używany do druku gazet i książek, może być bazowym materiałem przy produkcji wyświetlaczy elektronicznych określanych jako e-papier i stosowanych w coraz popularniejszych czytnikach tzw. e-książek

Zwykły papier, dokładnie ten sam używany do druku gazet i książek, może być bazowym materiałem przy produkcji wyświetlaczy elektronicznych określanych jako e-papier i stosowanych w coraz popularniejszych czytnikach tzw. e-książek - podaje "ACS Applied Materials & Interfaces".

Czytniki książek elektronicznych, te najbardziej zaawansowane i energooszczędne, wyposażone są zazwyczaj w wyświetlacze z papieru elektronicznego, w których to naładowane barwne (czarne lub białe) cząsteczki zamknięte w mikrokapsułkach pod wpływem pola elektrycznego ulegają organizacji. Sterowane elektronicznie pole elektryczne wywołuje ruch kolorowych cząstek, dzięki czemu na ekranie może pojawić się trwały obraz, który nie ulegnie rozmyciu nawet po wyłączeniu zasilania. Dopiero ponowne przyłożenie potencjału elektrycznego reorganizuje układ cząstek wewnątrz mikrokapsułek, co odświeża obraz.

Obraz
© Czytnik OYO sprzedawany przez Empik (fot. Empik)

Dotychczas, tego typu urządzenia były wytwarzane na bazie szklanych płytek, na powierzchni których nanoszono odpowiednio zaprojektowane ścieżki elektroniczne.

Najnowsze badania sugerują, że elektroniczny papier można produkować również z tradycyjnego papieru.

Naukowcy wybrali trzy typu papieru (od cienkiego do grubego), które następnie pokryli cienką warstwą miedzi (przewodnik), polimerowego dielektryka (izolator) oraz fluoropolimeru o właściwościach hydrofobowych. Całość zanurzono w oleju imersyjnym, a następnie na tak przygotowany papier naniesiono krople wody dejonizowanej. Badano zmiany kąta zwilżenia wraz ze zwiększającym się potencjałem elektrycznym nowo utworzonego e-papieru.

W trakcie analiz okazało się, że najbardziej gładki papier jest najbliższy dziś stosowanym materiałom do produkcji elektronicznego papieru. Inne typy przebadanego papieru w niektórych przypadkach przewyższały cechy komercyjnego materiału.

Według naukowców, nie ma co się spodziewać, że elektroniczny papier utworzony na bazie tradycyjnego celulozowego papieru szybko trafi na sklepowe półki. Niemniej jednak, uzyskane wyniki wskazują, że w nieco dalszej przyszłości w ten sposób będą wytwarzane nowoczesne czytniki elektronicznych gazet i książek.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)