Zwolniono dziewięciu domniemanych hakerów

Zwolniono dziewięciu domniemanych hakerów
Źródło zdjęć: © AP

14.06.2011 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Turecka policja zwolniła we wtorek dziewięciu z 32 podejrzanych o hakerstwo młodych ludzi, których zatrzymano w związku z ich powiązaniami z międzynarodową grupą "Anonymous" - podała antolijska agencja prasowa. Zwolnionym nie postawiono żadnych zarzutów

Trzydzieści dwie osoby podejrzane o udział w atakach hakerskich grupy "Anonymous" przeciwko oficjalnym stronom tureckim zatrzymano w niedzielę w ramach skoordynowanej operacji w 1. prowincjach. Trzynastu podejrzanych znajdowało się w Stambule, pięciu w Ankarze, a pozostali w innych miastach. Pięciu zatrzymanych to nieletni.

Obraz
© (fot. )

W zeszłym tygodniu grupa ogłosiła na swojej stronie internetowej "Operację Turcja" przeciwko cenzurze w tym kraju. "W ostatnich latach widzieliśmy, że rząd turecki zaostrza kontrolę nad internetem. Zablokował tysiące stron i blogów. Trwają też agresywne procesy skierowane przeciwko dziennikarstwu online" - twierdzi "Anonymous" w komunikacie.

"Rząd chce od 2. sierpnia wprowadzić nowy system filtrów, który pozwoli monitorować działalność użytkowników w internecie (...) Jest jasne, że rząd chce podnieść cenzurę na wyższy poziom" - dodaje grupa.

Władze Turcji twierdzą, że wprowadzą cztery rodzaje filtrów, które umożliwią m.in. rodzicom blokowanie stron uznanych za szkodliwe dla dzieci. Większość internautów obawia się jednak, że dodatkowo utrudni to dostęp do internetu w kraju, gdzie już jest zablokowanych 1. tys. stron - głównie nielegalnych, ale także blogi polityczne i strony ruchów lewicowych.

W zeszłym tygodniu trzech domniemanych hakerów z grupy "Anonymous" zatrzymano w Hiszpanii.

Grupa opowiedziała się po stronie WikiLeaks w konflikcie z rządem USA, po ujawnieniu w ubiegłym roku przez ten demaskatorski portal internetowy poufnych depesz dyplomatów amerykańskich. Wzięła też na siebie odpowiedzialność za ataki na strony m.in. takich firm jak Visa, Mastercard czy Paypal, które odmówiły realizowania transakcji na rzecz WikiLeaks.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także