Windows 10 i Windows 10 Mobile: nowe wymagania sprzętowe

Windows 10 i Windows 10 Mobile: nowe wymagania sprzętowe

Windows 10 i Windows 10 Mobile: nowe wymagania sprzętowe
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
23.05.2016 09:40, aktualizacja: 23.05.2016 11:40

Minimalne wymagania sprzętowe, jakie system Windows 10 stawia przed producentami sprzętu, zostały delikatnie rozszerzone. Co ciekawe - w obu systemach i w obie strony.

Jedną z ważniejszych zmian jest znaczące wydłużenie maksymalnej przekątnej ekranu urządzeń, na których można instalować mobilną wersję Windows 10. Do tej pory ograniczeniem była wartość 7,99 cala, zaś obecnie jest to o cal więcej, czyli 8,99 cala. Jak łatwo się domyślić, Windows 10 Mobile będzie miał dzięki temu szansę na mocniejsze wejście na rynek tabletów - już nie tylko tych najmniejszych, ale także tych całkiem sporych, niemal 9-calowych. Nie bez znaczenia jest także pewnie to, że może to pociągnąć za sobą większą popularność mobilnego systemu Microsoftu, spychanego ostatnio na jakiś krańcowy margines rynku.

I gdyby skończyło się na tej zmianie, można by jednoznacznie interpretować działanie Microsoftu właśnie w tym kontekście - Windows 10 Mobile, w przeciwieństwie do desktopowej wersji, nie jest zbyt popularny, więc dajmy mu szansę, zwiększając zakres urządzeń, które mogą go wykorzystywać. Ale na tej zmianie się nie skończyło. Wręcz przeciwnie, równocześnie Microsoft powiększył furtkę tym, którzy nie chcą korzystać z Windows 10 Mobile: minimalny rozmiar ekranu dla "zwykłego" Windows 10 został zmniejszony do 7 cali. Dotyczy to tabletów, komputerów hybrydowych, laptopów i komputerów typu All-in-one. A zatem jeśli producenci będą woleli omijać Windows 10 Mobile, to będą to mogli zrobić łatwiej niż kiedykolwiek dotąd. Pozostaje nam zatem poczekać, by ocenić, w którą stronę poszli niezależni producenci sprzętu.

Warto też zanotować, że dla desktopowego Windows 10 Microsoft uprościł wymaganie dotyczące pamięci RAM. Wcześniej było to 1 GB dla systemów 32-bitowych i 2 GB dla 64-bitowych, natomiast w obecnie wymagane są po prostu 2 GB pamięci RAM.

słk

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Puk, puk. Pobudka!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)