WiFi Direct - jeszcze prostszy WLAN

WiFi Direct - jeszcze prostszy WLAN

WiFi Direct - jeszcze prostszy WLAN
Źródło zdjęć: © WP.PL
15.10.2009 19:28, aktualizacja: 18.02.2020 14:01

Organizacja WiFi Allinace pracuje nad wprowadzeniem nowej specyfikacji dla sieci WiFi o nazwie WiFi Direct. Dzięki niej możliwe będzie połączenie urządzeń zgodnych z tym standardem bez konieczności korzystania z dodatkowych elementów sieci bezprzewodowej.

Co to jest WiFi Direct?

WiFi Direct to rozwiązanie, które ma umożliwić bezpośrednią łączność pomiędzy urządzeniami wyposażonymi w moduł WiFi. Połączyć między sobą będzie można zarówno pojedyncze urządzenia, jak również tworzyć z nich grupę składającą się z wielu elementów, które będą mogły udostępniać pomiędzy sobą swoje dane.

Według założeń, urządzenia zgodne z WiFi Direct mają mieć możliwość połączenia się z tymi, które obsługują jedynie standard WiFi. Np. telefon komórkowy wyposażony w WiFi Direct ma mieć możliwość połączenia się z laptopem obsługującym jedynie WiFi, co pozwoli na wymianę danych w obydwu kierunkach.

Tym samym WiFi Direct może zagrozić najbardziej popularnemu w obecnej chwili sposobowi wymiany danych na krótkich odległościach - Bluetooth. Jego zaletą jest znacznie większy zasięg oraz wyraźnie szybsza prędkość przesyłu danych. Wadą - znacznie większy pobór energii niż w przypadku konkurenta.

Nowy standard zaoferuje zabezpieczenia podobne do tych, jakie znajdziemy w tradycyjnych sieciach WiFi. Będzie to standard szyfrowania WPA2 oraz AES.

Specyfikacja standardu WiFi Direct ma zostać ukończona w najbliższym czasie. Pierwsze urządzenia z nim zgodne mają otrzymać certyfikaty w połowie 2010 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)