Wanna oszczędzająca wodę

Wanna oszczędzająca wodę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.04.2013 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wannę można pochylić pod różnymi kątami, dzięki czemu zużywamy mniej wody niż podczas tradycyjnej kąpieli.

Cena wody, a także ekologiczny styl życia wymagają często daleko idących wyrzeczeń. Kto chce oszczędzać drogocenny płyn, musi zrezygnować z codziennych kąpieli w wypełnionej nią po brzegi wannie. Dlatego coraz więcej osób w ogóle rezygnuje z montażu wanny, wybierając kabinę prysznicową. Ci, dla których kąpiel jest nie tylko sposobem dbania o higienę, ale także metodą relaksu, przyjmują taką zamianę z bólem serca.

Być może pożegnanie z długimi kąpielami jest jednak przedwczesne, bo inżynierowie z Korei Południowej - Seung Hyun Lee, Li Woong Jwa, Bom Yi Lee oraz Jiwon Moon - zaprojektowali wannę, w której będziemy mogli porządnie się wykąpać w mniejszej niż zazwyczaj ilości wody. Według jej twórców, oszczędność może wynosić od 2. do nawet 80 procent na jednej kąpieli. Jak to możliwe?

Otóż wanna została specjalnie wyprofilowana. W miejscu zgięcia nóg jest wypełniona tworzywem, co sprawia, że nie tylko korzysta się z niej wygodnie, ale także jest mniej pojemna. Dzięki temu rozwiązaniu wanna jest niejako podzielona na dwie części. Jeśli chcemy tylko potrzymać stopy w ciepłej wodzie (bardzo przydatne w naszym klimacie), wystarczy napełnić nią jedynie to mniejsze wgłębienie. Na dodatek podstawa wanny umożliwia jej ustawienie pod różnym kątem. Wahadłem steruje się za pomocą pedałów w nogach wanny. Jeśli mamy ochotę na kąpiel w wodzie aż po szyję, przechylamy wannę w drugą stronę.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pomysł jest ciekawy, najbardziej jednak potencjalnych nabywców takiego gadżetu będzie interesować cena, a wanna, niestety, na tanią nie wygląda. Może się okazać, że taki wydatek wcale się nie zwróci. Jednak czego nie robi się dla środowiska...

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)