VISA rozpoczyna promocję płatności za pomocą NFC

VISA rozpoczyna promocję płatności za pomocą NFC

VISA rozpoczyna promocję płatności za pomocą NFC
Źródło zdjęć: © IDG.pl
12.04.2009 12:55

VISA, obsługująca karty płatnicze, uruchomiła usługę bezstykowych płatności z wykorzystaniem technologii NFC (Near Field Communications). Pierwszym krajem, w którym dostępny będzie ten sposób bezgotówkowego regulowania drobnych należności, jest Malezja.

Aby trafić z usługą do jak największej liczby klientów, VISA rozpoczęła współpracę z dwoma miejscowymi operatorami, Maxis oraz Maybank. Dzięki temu ich użytkownicy mogą w łatwy sposób pobrać na telefon dane o swoim koncie bankowym, a tym samym natychmiast rozpocząć korzystanie z technologii NFC. Ten rodzaj płatności jest dostępny już w 1800 sklepach na terenie kraju, jednak ich zastosowanie będzie coraz większe. Już teraz w ten sposób można płacić za korzystanie z publicznych środków transportu, przy wjeździe na płatne odcinki autostrad czy parkingi.

Usługi związane z mobilnymi płatnościami są bardzo mocno promowane zarówno przez firmę VISA, jak i Mastercard. Na tegorocznych targach MWC VISA przedstawiła na swoim stoisku sposób działania kilka usług związanych z tym rodzajem płatności. Zaprezentowano m.in. transfer środków pomiędzy dwoma kontami, pomiędzy dwoma telefonami oraz pomiędzy kontem, a telefonem. Pokazano również terminal, który będzie wykorzystywany do obsługi tychże płatności. Wśród dodatkowych usług znalazła się informacja o dokonanej transakcji wysyłana na telefon właściciela.

Jak do tej pory jedynymi telefonami obsługującymi płatności z wykorzystaniem NFC są Nokia 6131 oraz 6212, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat. Pozostali producenci nie wykazali żadnego zainteresowania tematem. Może to być spowodowane tym, że wciąż nie wiadomo jak taka usługa przyjmie się na rynku i jaka będzie jej popularność.

NFC, czyli Near Field Communications, to system, który pozwala dokonywać drobnych płatności bez konieczności użycia jakiejkolwiek karty płatniczej. Wszystkie informacje na temat konta oraz dostępnych środków znajdują się bezpośrednio w telefonie. Płatności dokonuje się zbliżając telefon do terminalu na odległość kilku centymetrów.

Mimo, iż w przeszłości testy tej usługi były przeprowadzane m.in. we Francji, to jak do tej pory nie została ona komercyjnie uruchomiona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)