Tryb incognito – co to jest i jak go włączyć?

Tryb incognito – co to jest i jak go włączyć?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Daviles
Sylwia Ścibak

08.08.2017 13:01, aktual.: 08.08.2017 17:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie niemalże wszyscy korzystają z internetu i załatwiają coraz więcej spraw za pośrednictwem sieci. Prywatność oraz bezpieczeństwo naszych poufnych danych stają się więc kwestiami coraz istotniejszymi. Jeżeli chcemy zachować naszą internetową aktywność jedynie dla siebie, możemy użyć tzw. trybu incognito.

Czym jest tryb incognito?

Tryb incognito to tryb przeglądarki internetowej, w której nie zapisują się dane użytkowania, tj. ani historia przeglądanych stron, ani pliki cookie, ani wyszukiwane frazy. Oznacza to więc, że te dane nie będą dostępne dla tych użytkowników, którzy skorzystają z tego samego komputera, ale mogą być już widoczne dla np. administratorów odwiedzanych przez nas stron albo dla pracodawcy, jeżeli korzystamy z trybu incognito w pracy. Tryb incognito pozwala nam zachować prywatność, a co za tym idzie, jest poniekąd narzędziem umożliwiającym bezpieczne korzystanie z internetu.

Do czego możemy używać trybu incognito?

Trybu incognito możemy używać np. podczas logowania się na publicznych komputerach, podczas wyszukiwania jakichś poufnych informacji na osobistych sprzętach naszych znajomych bądź wtedy, kiedy nie chcemy, by nasza przeglądarka wysyłała informacje np. o naszej lokalizacji. Ponadto warto skorzystać z trybu incognito podczas logowania się na poufne konta z wykorzystaniem poufnych danych, np. na internetowe konta bankowe.

Jak włączyć tryb incognito?

Tryb incognito można włączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie kilka kliknięć.

  • Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce Mozilla Firefox?

Żeby włączyć tryb incognito w przeglądarce Mozilla Firefox, wystarczy kliknąć na ikonkę menu, znajdującą się po prawej stronie okna przeglądarki i wybrać opcję "Nowe okno prywatne” (tu: „New Private Window”).

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
  • Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce Google Chrome?

Żeby włączyć tryb incognito w przeglądarce Google Chrome, trzeba kliknąć na ikonkę menu, która również znajduje się w prawej górnej części okna przeglądarki, a następnie kliknąć "Nowe okno incognito”.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
  • Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce Internet Explorer?

Żeby włączyć tryb incognito w przeglądarce Internet Explorer, trzeba kliknąć w ikonkę menu w prawym górnym rogu okna, wybrać "Bezpieczeństwo”, a potem polecenie "Przeglądanie InPrivate”.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
  • Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce Safari?

Żeby włączyć tryb incognito w przeglądarce Safari, należy kliknąć w okienko opcji w prawym górnym rogu i wybrać polecenie "Przeglądanie prywatne...”. Wówczas na pasku do wpisywania adresu URL pojawi się okienko, które informuje o tym, że znaleźliśmy się właśnie w trybie prywatnym.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
  • Jak włączyć tryb incognito w przeglądarce Opera?

Aby włączyć tryb incognito w przeglądarce Opera, trzeba kliknąć w ikonkę menu Opery, znajdującą się w lewym górnym rogu okna, a potem wybrać "Nowe okno prywatne”.

Obraz
© Sylwia Ścibak własne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)