Trump cofa blokadę na Chiny. Będzie zgoda na współpracę

Trump cofa blokadę na Chiny. Będzie zgoda na współpracę

Trump cofa blokadę na Chiny. Będzie zgoda na współpracę
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
29.06.2019 11:57, aktualizacja: 29.06.2019 12:36

"Zgodziłem się, aby amerykańskie firmy w dalszym ciągu sprzedawały produkty chińskiemu koncernowi Huawei" - oświadczył w sobotę Donald Trump, prezydent USA. Takie oświadczenie padło podczas konferencji prasowej po rozmowach z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, które odbyły się na szczycie G20 w Osace.

To nieoczekiwany zwrot akcji w handlowym konflikcie między Chinami a USA. Donald Trump jednak wymięka. "Zgodziłem się, że pozwolę, aby (amerykańskie firmy) w dalszym ciągu sprzedawały te produkty" - powiedział Trump. "Firmy nie były do końca zadowolone" z zakazu sprzedaży komponentów i oprogramowania dla chińskich podmiotów.

Dziennikarze zapytali Trumpa także o sprawę aresztowania Meng Wanzhou, wiceprezes Huawei. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził jednak, że w rozmowie z Xi Jinpingiem nie poruszali tego tematu.

"Jesteśmy na dobrej drodze, zobaczymy co z tego wyniknie" - powiedział Donald Trump na koniec konferencji. Prezydent USA dodał także, że rozmowy z Xi Jinpingiem przebiegały bardzo przyjemnie i twierdzi, że jest otwarty na kontynuowanie negocjacji.

Prezydent USA był w wyjątkowo pozytywnym nastroju, co dla niektórych było dużym zaskoczeniem. "To może być bardzo produktywne spotkanie, a ja myślę, że możemy kontynuować rozmowy i wspólnie osiągnąć coś wielkiego" - powiedział Trump.

Konflikt USA - Chiny, od czego się zaczęło?

Przypomnijmy, w maju bieżącego roku Donald Trump podpisał rozporządzenie, które zakazuje amerykańskim firmom teleinformatycznym kupowania i korzystania z urządzeń "zagrażających bezpieczeństwu narodowemu". Zakaz głównie dotyczyć ma chińskich producentów, którym zarzuca się szpiegowską działalność.

A najbardziej ucierpieć miał na tym Huawei, który jest jednym z liderów prac nad technologią 5G. Szacuje się, że w najbliższych latach operatorzy komórkowi wydadzą na sieć 5G miliardy dolarów. W Stanach Zjednoczonych z tego wyścigu po pieniądze Huawei po prostu odpadł.

Już wcześniej, w sierpniu 2018, Donald Trump podpisał rozporządzenie, które zabroniło amerykańskim jednostkom administracyjnym kupowanie urządzeń Huawei i ZTE na swój użytek. To jednak nie wystarczyło prezydentowi USA.

Co będzie dalej? Nie ma pewności, czy Trump rzeczywiście wycofa swoje rozporządzenie. Podczas konferencji prasowej w Osace nie padły żadne konkretne daty, ani żadne konkretne postanowienia. Tak naprawdę, prezydent USA wydaje się zapowiadać kontynuację rozmów z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Jego słowa nie brzmiały jak potwierdzenie, że to już koniec "wojny handlowej".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)