Testujemy 7 pilotów uniwersalnych

Testujemy 7 pilotów uniwersalnych

Testujemy 7 pilotów uniwersalnych
Źródło zdjęć: © ONE For All
30.12.2010 11:18, aktualizacja: 30.12.2010 12:30

Zamiast kilku pilotów do sterowania telewizorem, odtwarzaczem DVD i systemem audio możemy mieć jeden - do wszystkiego. Przetestowaliśmy 7 dostępnych w Polsce pilotów uniwersalnych

Zamiast kilku pilotów do sterowania telewizorem, odtwarzaczem DVD i systemem audio możemy mieć jeden - do wszystkiego! Przetestowaliśmy 7 dostępnych w Polsce pilotów uniwersalnych.

Kilka stale gubiących się w pokoju pilotów zdalnego sterowania może doszczętnie zszargać nerwy miłośnika audio-wideo. Cyrkowych umiejętności wymaga także ciągłe żonglowanie nimi w celu zmiany głośności telewizora, przełączenia kanału w tunerze kablowym czy wreszcie włączenia zestawu odtwarzającego film DVD. Wszystko to sprawia, że posiadacze złożonych systemów kina domowego marzą o jednym, uniwersalnym sterowniku. Zakup takiego cudu mógłby być doskonałym prezentem gwiazdkowym, tylko który pilot wybrać? Bardzo drogi o dużych możliwościach, a może w zupełności wystarczy tani, uniwersalny model?

Obraz
© (fot. ONE For All)

Porównaliśmy więc siedem pilotów uniwersalnych - znacznie różniących się od siebie ceną i możliwościami:

- AEG RC4000 - Elmak Maxter Plus - Logitech Harmony 1100 - Logitech Harmony 600 - Logitech Harmony 900 - Pilot uniwersalny AG 83 - SilverCrest Universal KH2156

Czy każdy potrzebuje uniwersalnego pilota?

Nie. Osoby używające niewielu urządzeń audio-wideo doskonale radzą sobie z dwoma, a nawet trzema pilotami, nie odczuwając przy tym żadnego dyskomfortu. Czasem otrzymujemy uniwersalny lub nawet uczący się pilot w komplecie z amplitunerem lub tunerem telewizji kablowej. Warto przyjrzeć się bliżej posiadanym sterownikom i ich instrukcjom obsługi. Dla przykładu, piloty tunerów telewizji kablowej potrafią kontrolować główne funkcje telewizora.

Obraz
© Philips TSU9800 bardziej przypomina tablet niż uniwersalny pilot. Ma dotykowy ekran 6,4 cala, obsługuje komunikację w podczerwieni, radiową oraz Wi-Fi i rejestruje makropolecenia do 250 kroków (fot. www.komputerswiat.pl)

Jednak, kiedy nasz system audio-wideo staje się bardzo złożony, a my korzystamy zarówno z telewizora, zestawu audio, systemu projekcyjnego oraz multimedialnego odtwarzacza sieciowego, wówczas uniwersalne urządzenie sterujące, które potrafiłoby obsłużyć wszystkie te komponenty, znacznie ułatwi nam życie.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz

Jakie są typy pilotów?

Piloty oryginalne

Podstawową grupę tworzą piloty oryginalne, które otrzymujemy wraz z kupionym urządzeniem. Mogą to być zarówno proste konstrukcje pozwalające kontrolować pojedyncze komponenty, jak i skomplikowane modele uczące się kodów innych pilotów.

Zamienniki

Kolejną grupę tworzą piloty zamienne, czyli tanie urządzenia, które mają nam zastąpić zniszczony, zepsuty lub zagubiony oryginał. Te ostatnie są bowiem zwykle bardzo drogie, gdy chcemy je kupić osobno.

Piloty uniwersalne

Ostatnia kategoria to właśnie testowane piloty uniwersalne. Mogą one nauczyć się kodów z oryginalnych sterowników oraz zapamiętywać makropolecenia. Dzięki temu są w stanie sterować prawie każdym typem urządzenia, włącznie z klimatyzatorami, aparatem lub ramką cyfrową, okapem kuchennym czy nawet bramą garażu.

Obraz
© Posiadacze droższych modeli amplitunerów Denon otrzymują w komplecie dwa piloty - jeden obsługujący sam amplituner, drugi - uniwersalny sterownik do obsługi pozostałych elementów kina domowego (fot. www.komputerswiat.pl)

Na co zwracać uwagę, wybierając pilot uniwersalny?

Większość z nas kieruje się głównie ceną. Jest to bez wątpienia ważny parametr, ale zdecydowanie istotniejsze jest, aby wybrane urządzenie rzeczywiście spełniało nasze oczekiwania. Pilot musi być więc dobrze wykonany, zapewniać pewny uchwyt i wysoką wygodę obsługi. Na nic jednak zda się nasza nowa inwestycja, jeżeli sterownik nie obsłuży poprawnie posiadanych urządzeń albo nie pozwoli na programowanie akcji (makropoleceń). Dlatego wcześniej warto dobrze przemyśleć sposób, w jaki chcielibyśmy obsługiwać sprzęt audio-wideo w domu i wypisać sobie na kartce nasze oczekiwania. Unikniemy w ten sposób zakupu kolejnego niepotrzebnego gadżetu.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz

Test w pigułce

Siedem przetestowanych urządzeń stanowi jedynie skromny wycinek rynkowej oferty pilotów. Wybraliśmy jednak urządzenia znacznie różniące się od siebie możliwościami i ceną. W zestawieniu znalazły się więc drogie modele Logitech Harmony, tani, solidnie wyglądający sterownik zakupiony w sieci sklepów Lidl, ciekawy stylistycznie, dostępny na Allegro pilot AEG oraz ekstremalnie tani i bardzo popularny w internecie model AG 83, którego cena bez kosztów przesyłki wynosi w sieci zaledwie 2 złote.

Obraz
© To niewielkie pudełko jest odbiornikiem fal radiowych z pilota i nadajnikiem sygnałów podczerwieni sterujących pracą urządzeń (fot. www.komputerswiat.pl)

Jakość wykonania

Co prawda pilot to nie biżuteria, więc nie musi być wykonany ze złota i szlachetnych kamieni, ale kiepskiej jakości plastik czy źle spasowana obudowa z ostrymi krawędziami to już wyraźna przesada. Taki jest niestety tani AG 83. Na szczęście pozostali producenci bardziej się postarali i nawet sterowniki wykonane z przeciętnego plastiku są starannie zmontowane. Oczywiście najdroższe urządzenia Logitech Harmony 110. i 900 wyróżniają się na plus swoją jakością wykonania.

Obraz
© Harmony 900 ma kolorowy, dotykowy ekran, który ułatwia i uatrakcyjnia obsługę (fot. www.komputerswiat.pl)

Wygoda obsługi

Okazuje się, że różnice w wygodzie obsługi pilotów są ogromne. Idealne urządzenie powinno pewnie leżeć w dłoni i zapewniać intuicyjny dostęp do wszystkich najważniejszych przycisków. Te zaś muszą działać precyzyjnie i nie wymagać używania zbyt dużej siły (jak to ma miejsce w AG 83 czy Elmaku). Dobrze jest także, gdy przyciski cechuje niezbyt duży, ale wyraźnie wyczuwalny skok. W testowej stawce najlepiej leżą w dłoni modele Harmony 900 i 600. Choć skok przycisków tego ostatniego może się niektórym wydać zbyt duży, to ich działanie nadal jest pewne i precyzyjne. Pozytywnie zaskoczył także tani pilot SilverCrest z Lidla. Trudno mu coś zarzucić, zarówno w kwestii jakości wykonania, jak i wygody obsługi.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz

Możliwości

To kategoria, która pozwala zauważyć przepaść pomiędzy urządzeniami. Nieco poza nawiasem ląduje Elmak, który jest de facto pilotem do komputera i jako taki sprawdzi się dobrze. Nie można go jednak polecić do sterowania zestawem audio-wideo, choć potrafi obsłużyć podstawowe funkcje telewizora. To idealny produkt dla osób oglądających filmy z komputera na dużym ekranie telewizora.

Kupiony na Allegro AG 83 ma wbudowaną dość dużą bazę kodów do obsługi różnorodnych urządzeń, ale brak funkcji uczenia się sprawia, że podczas pracy z konkretnym, niekompatybilnym urządzeniem staje się bezużyteczny lub co najmniej niewygodny. Nie ma on także możliwości tworzenia makr. Pilot ten niewiele kosztuje, ale także niewiele może. Będzie jednak idealnym wyborem dla osób szukających taniego zamiennika zniszczonego pilota do okazjonalnie używanego urządzenia.

Obraz
© Harmony 1100 to właściwie nie pilot, ale sterujący sprzetem w domu tablet (fot. www.komputerswiat.pl)

SilverCrest znów pozytywnie zaskakuje. Ma sporą wbudowaną bazę kodów, uczy się, pozwala tworzyć makra, a nawet wykonywać polecenia w ustalonych odstępach czasowych. Programowanie ułatwia prosty, monochromatyczny ekran LCD. Zainwestowane w niego 3. złotych z pewnością nie okaże się kwotą wyrzuconą w błoto.

Dobrze prezentuje się także funkcjonalność modelu AEG (wbudowana baza kodów, uczenie się i makropolecenia), jednak znacznie wyższa cena i dość kontrowersyjny wygląd działają na korzyść konkurencyjnego SilverCresta.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz

Czas na najdroższe urządzenia w teście - modele Harmony. Aby z nich korzystać, musimy mieć komputer i dostęp do internetu. Całą inteligencję pilotów budujemy bowiem on-line, za pomocą specjalnego oprogramowania i dużej bazy kodów dostępnej w internecie. Do pamięci urządzenia dodajemy kolejne sprzęty, aktywności (makropolecenia) oraz konfigurujemy podręczne przyciski przedstawiane później jako ikony na wyświetlaczu. Brzmi to zachęcająco, ale nie ma róży bez kolców.

Obraz
© Piloty z serii Harmony konfigurujemy poprzez oprogramowanie korzystające z bazy kodów dostępnych w internecie (fot. www.komputerswiat.pl)

Baza kodów nie jest bowiem całkowicie wolna od błędów. Może się więc zdarzyć, że podstawowe skonfigurowanie pilota zajmie nam kilkanaście minut, kilka godzin lub nawet kilka dni, jeżeli natkniemy się na niepełne zestawy kodów lub całkowity brak naszego urządzenia w bazie i co za tym idzie na kłopoty w dalszej konfiguracji pilota. Oczywiście zawsze możemy wczytać potrzebne dane z oryginalnego sterownika, ale perfekcyjne zaadoptowanie pilota Harmony do złożonego systemu audio-wideo wymaga sporo cierpliwości, prób i zaangażowania.

Model Harmony 600 jest stosunkowo tani i najsłabiej wykonany z testowanych pilotów Logitecha, ale w praktyce niewiele ustępuje droższym modelom, o ile w naszym systemie mamy nie więcej niż pięć urządzeń. Układ przycisków sterujących sześćsetki jest prawie identyczny jak w pięciokrotnie droższym Harmony 900. Ten ostatni potrafi jednak obsłużyć do 1. urządzeń, ma dotykowy ekran LCD, a w zestawie dodatkowo przystawkę do kontroli drogą radiową urządzeń sterowanych podczerwienią. Oznacza to, że można nim na przykład sterować urządzeniami stojącymi w drugim pokoju lub schowanymi w szafce.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz

A co potrafi najdroższy Harmony 1100? Jest to niewielki tablet sterujący. Co prawda, mamy do dyspozycji kilka podstawowych przycisków, ale głównie korzystać będziemy z 3,5-calowego ekranu dotykowego. Model 1100 także obsługuje komunikację radiową, ale w zestawie nie znajdziemy wymaganego adaptera. Dobrze zaprogramowany pilot Harmony zapewnia dużą wygodę, ale jeżeli nie starczy nam cierpliwości i zapału, by go skonfigurować, szybko stracimy do niego sympatię.

Podsumowanie i tabela testu

Flagowy model Harmony 1100 może się podobać i jest solidnym pilotem. Jest jednak także bardzo drogi, a zalety dużego dotykowego ekranu topnieją w obliczu elegancji, dużej wygody obsługi oraz nieco większej funkcjonalności modelu 900 (przystawka radiowa w zestawie). W ten sposób to właśnie Harmony 900 okazał się zwycięzcą całego porównania.

Pewnym zaskoczeniem testu jest SilverCrest KH2156 oferowany w sklepach Lidl. Nie ma on dotykowego ekranu ani nawet podświetlanych przycisków. Jest jednak solidnie wykonany, wygodny w obsłudze, ma dużą funkcjonalność i cenę, która nikogo nie odstraszy - 30 złotych. Taki powinien być właśnie zwycięzca w kategorii Cena/Jakość.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Autor: Piotr Kwiatkowski

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Który antywirus najmniej obciąża Windows?

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)