TEST: Wybieramy najlepszy ultralekki notebook do 1,8kg

TEST: Wybieramy najlepszy ultralekki notebook do 1,8kg
Źródło zdjęć: © PC World

07.06.2010 11:30, aktual.: 08.06.2010 09:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Superlekkie laptopy zyskują na popularności. Wagą zbliżone są do netbooków, ale zdecydowanie przewyższają je parametrami i wydajnością. Co istotne, coraz więcej modeli dostępnych jest za rozsądne pieniądze. Skupiliśmy się na konstrukcjach o wadze do 1,8 kg.

Lekki i stylowy laptop to marzenie wielu z nas. Niestety, nie są to tanie urządzenia, a często ich filigranowe rozmiary okupione są słabszym wyposażeniem i wydajnością. Szczególnie dotyczy to najcieńszych notebooków, których obudowy o wysokości poniżej dwóch centymetrów nie są w stanie pomieścić napędu optycznego czy mocniejszej konfiguracji, wymagającej wydajniejszego schładzania.

Energooszczędna platforma

Niewielka waga, cienka obudowa zmusza producentów do zastosowania energooszczędnych podzespołów. Wynika to z tego, że standardowe komponenty wydają zbyt dużo ciepła, co wymaga również wydajnych układów chłodzących, dodatkowych wentylatorów. Całość zajmuje sporo miejsca, dlatego idealnym rozwiązaniem tego problemu okazało się pojawienie energooszczędnych platform CULV, czyli Consumer Ultra-Low Voltage.

CULV to laptopowy odpowiednik platformy Atom w netbookach, jednak obejmujący szybsze jednostki, w tym dwurdzeniowe. Cechą wspólną tych procesorów jest niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Współczynnik TDP dla procesorów CULV wynosi 1. W, dla porównania popularne procesory Core 2 Duo pobierają 35 W (Intel Core 2 Duo T6600). Wybierając komputer wykorzystujący platformę CULV, warto zdecydować się na jednostkę dwurdzeniową (Intel Core 2 Duo SU7300, SP9400). Modele jednordzeniowe, jak Intel Core 2 Solo U3500, okazują się niewiele szybsze od jednostek montowanych w netbookach.

Lekki za rozsądne pieniądze
Jeszcze do niedawna lekkie i stylowe komputery przenośne kosztowały krocie, teraz model z 13,3. calową matrycą o wadze 1,76 kg można kupić już nieco za dwa tysiące złotych. Oczywiście te najładniejsze, a przy tym najcieńsze konstrukcje są jednak dużo droższe, jednak w cenie 3-4 tys. można bez problemu nabyć stylowy komputer, ważący poniżej 1,8 kg. Godnymi polecenia są: Dell Vostro V13 z cienką, nieprzekraczającą dwóch centymetrów obudową czy Sony VPC-Y11S1E (1,7 kg), który na baterii pracuje ponad osiem godzin. Obie konfiguracje kosztują nieco ponad trzy tysiące złotych.

Waga ekranu

Wybierając laptopy o wadze do 1,8 kg, nie trzeba decydować się na laptopy o wielkości netbooka, Do wyboru są z matrycami o przekątnej 13,3 czy 14,1 cala (Sony VPC-Y11S1E, Lenovo ThinkPad Edge, Dell Vostro V13). To najlepsze konstrukcje do pracy na wjazdach, bo zdecydowanie wygodniej się na nich pracuje, niż na laptopach z mniejszymi, 11-calowymi ekranami. Osoby przyzwyczajone do większych ekranów będą miały problem ze znalezieniem laptopa o wadze do 1,8 kg, gdyż tego typu komputery ważą przynajmniej 0,7 kg więcej. Choć i wśród nich można znaleźć lekkie, jak np. Samsung X520-FA02PL, który waży około 2 kg.

1,8 kg z napędem optycznym
Z ponad stu przetestowanych przez nas laptopów wybraliśmy dziesięć o wadze nieprzekraczającej 1,8 kg. Jak się okazało, tylko kilka jest wyposażonych w napęd optyczny. Nam szczególnie jeden przypadł do gustu - Lenovo ThinkPad T400s, który z napędem Matshita DVD-RAM UJ862AC waży 1,76 kg, do tego ma 14,1-calową matrycę o rozdzielczości 1440 x 900 pikseli. Bardzo wygodnie się na nim pracuje, szczególnie że ma wszystkie potrzebne interfejsy bezprzewodowe i komplet gniazd, włącznie z eSATA i nowoczesnym DisplayPort. Niestety, to również jeden z najdroższych laptopów (ponad sześć tysięcy złotych). Sony VPC-Y11S1E
Cena 319. zł
Nie jest to najcieńszy notebook (32. x 227 x 28 mm - dł./szer./wys.), za to ma trzy gniazda USB, HDMI, VGA oraz gniazdo ExpressCard 34. Dla porównania - ultracienki Dell Vostro V13 ma tylko dwa gniazda USB, w tym jedno dzielone z eSATA i zintegrowany akumulator, którego nie można w prosty sposób wymienić. Sony VPC-Y11S1E waży zaledwie 1,7 kg, a obudowa o zaokrąglonych kształtach sprawia, że wygląda nowocześnie i stylowo. Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 4 GB pamięci RAM oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M to energooszczędna platforma, idealna do budowy notebooka na wyjazdy. Nadaje się do zastosowań biurowo-biznesowych, podobnie jak wykorzystywany układ graficzny Intela GMA 4500 MHD. Komfortową pracę nowego systemu Windows 7 zapewnią dodatkowo 4 GB pamięci operacyjnej i szybki 320 GB twardy dysk (7200 obr./min).

Czas pracy na baterii

Obraz
© Sony VPC-Y11S1. (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

Energooszczędny procesor, pobierający maksymalnie 1. W, zintegrowana karta graficzna oraz matryca podświetlana diodami LED spowodowały, że komputer ten nawet obciążony programem 3DMark06 pobiera tylko 24 W. Taka konfiguracja w połączeniu z pojemną baterią (Li-Ion 5000 mAh) okazała się jedną z najdłużej działających na baterii (613 minut w teście MobileMark2007 - Reader).

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Plusy:
- długi czas pracy na baterii
- poręczne rozmiary
- mocna obudowa
Minusy:
- brak
Samsung X420-FA01PL
Cena 219. zł
Laptop wyposażony jest w trzy gniazda USB, gniazdo HDMI, VGA, Wi-Fi ("n"), sieć LAN 10/10. i czytnik kart pamięci 3 w 1 (SD, SDHC, MMC). Waży tylko 1,76 kg (pozbawiony jest napędu optycznego). Wykorzystuje ekran o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Niestety, po uruchomieniu laptopa od razu widać, że obraz jest bardzo zimny (duża przewaga niebieskiego), co potwierdza wynik pomiaru (7674 K), którego dokonaliśmy za pomocą specjalistycznego sprzętu do testu monitorów. Również współczynnik DeltaE jest daleki od ideału i wynosi 24 pkt (im większy, tym większa odchyłka od próbki wzorcowej). Jasność i kontrast mieszczą się w średniej.

Obraz
© Samsung X420-FA01PL (fot. PC World)

Zastosowany procesor Intel Pentium SU410. o częstotliwości taktowania 1,3 GHz w połączeniu z zintegrowaną kartą graficzną GMA 4500 MHD kwalifikuje się do pracy z mniej wymagającymi aplikacjami biurowymi czy internetowymi. Taka konfiguracja do gier kompletnie się nie nadaje, co potwierdza wynik 708 pkt w teście 3DMark06. Zaletą jest niewątpliwie cicha praca, dzięki czemu X420 przy uruchomionym systemie nie będzie przeszkadzał nawet w nocy. Wyposażony w pojemny akumulator (5900 mAh). Samsung X420-FA01PL intensywnie wykorzystywany potrafi pracować prawie 9 godzin (519 minut w teście MobileMark 2007 - Productivity). W mniej obciążającym teście MobileMark 2007 - Reader uzyskał wynik 595 minut.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Lenovo ThinkPad T400s
Cena 699. zł
ThinkPad ma dwa urządzenia wskazujące (TouchPad i TrackPoint), czytnik linii papilarnych i możliwość szybkiego zamontowania drugiego akumulatora zamiast napędu optycznego (kieszeń UltraBay). Ponadto komplet bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth 2.1. Wi-Fi "n" i gigabitową kartę sieciową. To typowa konfiguracja biznesowa z technologią Intela vPro (Centrino 2), czyli możliwością zabezpieczenia laptopa przed dostępem osób trzecich, oraz Anti-Theft, pozwalającą zabezpieczyć dostęp do laptopa po kradzieży lub nawet go śledzić, o ile będzie to konfiguracja z GPS-em. Procesor Intel Core 2 Duo SP9400 należy do starszej generacji jednostek z serii Penryn. Wyposażony jest w dwa rdzenie z zegarem 2,4 GHz i jest wydajniejszy od popularnych jednostek ULV (np. Core 2 Duo SU7300 - 2x 1,3 GHz, 10 W), a pobiera od nich niewiele więcej prądu (TDP - 25 W).

Obraz
© Lenovo ThinkPad T400. (fot. PC World)

ThinkPad T400. wykorzystuje dysk SSD Toshiba THNS128GG4BAAA-N, który wyposażono w mechanizm szyfrowania danych kluczem AES. Nie oferuje on dużej pojemności (120 GB), ale do zastosowań typowo biznesowych powinien w zupełności wystarczyć. Lenovo ThinkPad T400s nie jest wybitny pod względem długości czasu pracy na baterii. Nawet gdy komputer nie jest zbyt obciążony, działa bez zasilania około czterech godzin. Problem leży raczej po stronie akumulatora, który dysponuje dosyć niską pojemnością - 4000 mAh.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

Dell Vostro V13
Cena 353. zł
Zastosowany ekran o przekątnej 13,3 cala pracuje ze standardową rozdzielczością 136. x 768 pikseli. Podświetlany jest diodami LED i pozbawiony błyszczącej powłoki typu "glare". Jest równomiernie podświetlony (90%), a kontrast (222:1) i jasność (199 cd/m2) nie odbiegają od średniej. Ma dosyć zimną temperaturę barwową (8208 K), co jest cechą większości ekranów montowanych w przenośnych komputerach. V13 zawiera energooszczędną platformę Intela, zbudowaną na płycie z chipsetem GS45 i zintegrowanym układem graficznym GMA 4500 MHD. To dobra platforma do pracy z pakietami biurowymi, aplikacjami internetowymi i najnowszym systemem Windows 7. Dell Vostro V13 jest przy tym bardzo cichy (brak wentylatorów), a dzięki pełnowymiarowej klawiaturze (30,5 x 10 cm - dł./szer.) również wygodny w obsłudze. Wyposażono go w komplet bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth 2.1, Wi-Fi "n", modem HSPA i gigabitową kartę sieciową.

Obraz
© Dell Vostro V1. (fot. PC World)

Czas pracy na baterii

Notebook zawiera zintegrowany akumulator, którego wymiana będzie możliwa jedynie w serwisie producenta.

To spora niedogodność, ale za to jest płaski od spodu, co jest jego niezaprzeczalną zaletą. Vostro V1. działa na baterii 4-5 godzin, w zależności od obciążenia.
To bardzo dobry wynik, zważywszy na filigranowe rozmiary notebooka, a co za tym idzie - niewielkie parametry zamontowanego akumulatora.

Obraz
© Werdykt PC Worlda (fot. PC World)

[

Obraz
© Notebooki - test wybranych modeli (kliknij aby powiększyć) (fot. PC World)

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24681/notebooki-test-wybranych-modeli-pcw.jpeg )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)