Test tabletu Ferguson S3

Test tabletu Ferguson S3

Test tabletu Ferguson S3
Źródło zdjęć: © WP.PL
10.12.2012 15:38, aktualizacja: 10.12.2012 16:02

W ramach oderwania od testów tabletów z "górnej półki", sprawdziliśmy jak sprawdza się dużo tańsze urządzenie - Ferguson S3

Ferguson S3 pracuje pod kontrolą Androida 4.0.3. za wydajność odpowiada procesor 1,2 GHz i 1024 MB pamięci RAM oraz 4 GB wewnętrznej pamięci z możliwością obsługi karty microSDHC do 32 GB. Ważnymi cechami tabletu są również: odbiornik GPS, DVB-T do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej a także dwie kamery: tylną o rozdzielczości 2 Mpx i przednią 0,3 Mpx do prowadzenia wideorozmów. Połączenie z Internetem jest możliwe przez wbudowany moduł Wi-Fi, natomiast próżno szukać w testowanym tablecie modułu 3G.

Pierwsze wrażenie
Tablet jest sprzedawany w estetycznym, twardym pudełku z dużą liczbą akcesoriów: uchwyt i ładowarka samochodowa, słuchawki, kabel USB oraz przejściówka do zewnętrznej anteny DVB. To jest plus tego zestawu, ponieważ nie trzeba dokupywać akcesoriów koniecznych do pełnego korzystania z tabletu.

Obraz

Sam tablet jest zbudowany solidnie. Obudowę wykonano z plastiku, który nie trzeszczy nawet przy przy silniejszym chwycie. Materiały są dobrze spasowane i nie odrzucają w dotyku. Rozmiar ekranu Fergusona S3 wynosi 7 cali - to idealne wymiary, aby traktować urządzenie jako kieszonkowy tablet lub mini odbiornik TV czy nawigację do samochodu. Tablet bez problemu zmieści się w podręcznej torbie podróżnej lub w damskiej torebce.

Ekran i grafika
Ekran z obsługą 5-punktowego multitouch reaguje dobrze i szybko na dotyk - nie ma żadnych pomyłek. Rozdzielczość ekranu to 800x48. px. Jest ona wystarczająca przy korzystaniu z podstawowych funkcji, ale zacznie razić podczas oglądania filmów lub dłuższego wpatrywania się w ekran Rozdzielczość ekranu w 7-calowym tablecie powinna wynosić co najmniej 1024 x 600 px. Odwzorowanie kolorów jest na przyzwoitym poziomie, co nie znaczy, że nie ma żadnych mankamentów. Niektóre ikony na pulpicie przybierają inne kolory niż na lepszych jakościowo ekranach. Co ciekawe, złe prezentowanie koloru występuje tylko na pulpicie.

Obraz

Szybkość działania
Ferguson S3. działa zadziwiająco sprawnie. Zarówno obsługa WWW przez domyślną przeglądarkę, jak i aplikacje działają szybko i nie zawieszają się. Co ważne, proste gry typu Angry Birds i Bad Piggies czy wyścigówki jak Drag Racing i Speed Night chodzą płynnie, więc granie na tym tablecie sprawia dużo frajdy.

GPS i mapy
Jedną z funkcji tabletu jest samochodowa nawigacja GPS. Testowaliśmy ją na zainstalowanej przez producenta aplikacji MapaMap - licencja i mapy Polski dołączone są do tabletu. Aplikacja ta posiada mapy offline, więc niepotrzebne jest połączenie z internetem (co jest ważne, ponieważ tablet nie posiada modułu 3G). Miło zaskoczyliśmy się tą funkcją. Tablet z dołączoną aplikacją działa bez zarzutu. Oczywiście, są lepsze nawigacje offline na rynku, jednak tu dostajemy ją za darmo. Ferguson S3 bez problemu może zastąpić dotychczasową nawigację samochodową z mapami Polski.

Obraz

DVB-T - naziemna telewizja cyfrowa
Ferguson S3 posiada moduł DVB-T do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W tablecie są oczywiście zainstalowane konieczne do tego aplikacje. Posiada również wysuwaną antenę i złącze antenowe do podłączenia zewnętrznej anteny. Usilnie próbowaliśmy odebrać naziemną telewizję cyfrową wykorzystując jedynie wbudowaną, wysuwana antenę... No cóż, nie jest to łatwe, ale nie jest to wina tabletu. Problemem jest słaby sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli chcemy oglądać TV w domu, konieczne jest podłączenie przynajmniej przenośnej anteny zewnętrznej Nam udało się odebrać TV bez anteny zewnętrznej, ale wymagało to wyjścia z budynku na otwarty, płaski teren. Potwierdzamy TV cyfrowa działa i można ją oglądać!

Obraz

Inne cechy tabletu
Tablet posiada dwie kamery: tylną i przednią razem z mikrofonem, co pozwala na przeprowadzanie wideokonferencji. Przez złącze HDMI jest możliwość podłączenia tabletu do telewizora. Dostępne jJest też złącze słuchawkowe . Tablet można podłączyć do komputera za pomocą microUSB. Jest też oczywiście slot na karty microSDHC o pojemności do 3. GB.

Podsumowanie
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że Ferguson S3 to półka budżetowa. Nie można porównywać go do urządzeń Samsunga czy Google. Mając to na uwadze jesteśmy mile zaskoczeni jakością jak i sprawnością działania tabletu. Oczywiście nie jest to ideał. Średnia cena tabletu w sklepach internetowych wynosi 550zł. Nie jest ona zbyt wygórowana, zważywszy, że w naszych testach tablet wypadł dobrze, ale nie jest też niska - konkurencja oferuje podobne rozwiązania, które są o kilkadziesiąt złotych tańsze. Mankament, który doskwierał nam najbardziej to rozdzielczość. W tej cenie wolelibyśmy dostać ekran w rozdzielczości 102. x 600 px, wtedy satysfakcja z użytkowania byłaby pełna.

Plusy:

- szybkość działania
- czysty Android 4.0.3
- duża gama preinstalowanych aplikacji
- darmowa nawigacja MapaMap
- moduł DVB-T
- pamięć RAM 1024 MB
- akcesoria w zestawie

Minusy:

- mała rozdzielczość 800x480
- cena 55. zł (przy cenie poniżej 500zł tablet byłby idealny)

Ocena: 7/10

_ pj, tech.wp.pl _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)