Ten promień ściągający działa na wodzie

Ten promień ściągający działa na wodzie11.08.2014 11:44
Ten promień ściągający działa na wodzie
Źródło zdjęć: © Wrzuta

Pamiętacie scenę z czwartej części „Gwiezdnych Wojen”, kiedy Sokół Millenium został wciągnięty na pokład Gwiazdy Śmierci za pomocą promienia ściągającego? Promień, choć niewidzialny, stanowił potężną siłę, od której nie można się był uwolnić. Badacze już od dawna starają się stworzyć podobny wynalazek.

Pamiętacie scenę z czwartej części „Gwiezdnych Wojen”, kiedy Sokół Millenium został wciągnięty na pokład Gwiazdy Śmierci za pomocą promienia ściągającego? Promień, choć niewidzialny, stanowił potężną siłę, od której nie można się było uwolnić. Badacze już od dawna starają się stworzyć podobny wynalazek.

Wprawdzie nie w kosmosie, a w wodzie, tym niemniej naukowcy z Australian National University skonstruowali własną wersję niezwykłego promienia. Ich rozwiązanie to generator fal, zdolny sprawić, że wybrany przez nas obiekt dopłynie z punku A do punktu B. Bez pomocy silnika, wioseł, ani innego napędu.

System bazuje na bardzo prostej koncepcji: wszystko opiera się na odpowiednio wygenerowanych falach, które tworzą własne prądy. Częstotliwość oraz wielkość fal jesteśmy w stanie dostosować do potrzeb, więc można w ten sposób transportować obiekty o najróżniejszym kształcie, ciężarze i wielkości. Australijskie urządzenie potrafi stworzyć dokładnie taki prąd, jakiego wymaga sytuacja. Chociaż na razie nie posłuży jeszcze do transportu wielkich tankowców, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przesuwać nim mniejsze jednostki, na przykład łódki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)