Telefon z Firefox OS już w Polsce. Będzie hit?

Telefon z Firefox OS już w Polsce. Będzie hit?
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

12.07.2013 10:44, aktual.: 16.07.2013 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na tę premierę czekali wszyscy znudzeni smartfonami z Androidem, iOS czy Windows Phone. OD 12 lipca 2013r. w Polsce można kupić telefon Alcatel One Touch Fire działający pod kontrolą systemu operacyjnego Firefox OS, nad którym od wielu miesięcy w pocie czoła pracowali twórcy najpopularniejszej w Polsce przeglądarki internetowej - Firefox.

W Europie właśnie ruszyła sprzedaż smartfonów Alcatel One Touch Fire, które są powiewem świeżości na nieco już nudnym i przewidywalnym rynku mobilnym. Urządzenie posiada darmowy i otwarty system Firefox OS, który jest zupełną nowością. Bazuje w całości na HTML 5 i wywodzi się wprost z silnika desktopowej przeglądarki Firefox - Gecko. Każdy może go sobie dowolnie modyfikować, co daje zarówno operatorom, jaki i użytkownikom nieograniczone możliwości dopasowywania telefonu zgodnie z własnymi preferencjami. W Polsce telefony z Firefox OS będą dostępne od 1. lipca. Początkowo będzie je można nabyć tylko w sklepie internetowym jednego z operatorów, ale już od 15 lipca trafią do jego salonów na terenie całego kraju. Polska może czuć się wyróżniona. Premiera telefonu Mozilli w wielu innych europejskich krajach zaplanowana jest dopiero jesienią.

Telefony z Firefox OS są urządzeniami z niższej półki z kiepską konfiguracją sprzętową. Alcatel OneTouch Fire wyposażono w 3,5-calowy ekran, jednordzeniowy procesor 1 GHz i tylko 25. MB pamięci RAM. Telefon ma przekonać do siebie niewygórowaną ceną i bogatymi funkcjami. Połączenia głosowe, wiadomości, e-mail, aparat 3,2 Mpx, wbudowana integracja z Facebookiem i Twitterem oraz usługi oparte na lokalizacji, takie jak mapy Nokia HERE z opcjami offline i lokalnymi informacjami o ruchu drogowym i komunikacji to nie wszystko. Nie zabraknie przeglądarki Firefox oraz sklepu Firefox Marketplace, z którego będzie można pobierać aplikacje.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Mocną stroną telefonu ma być szybka wyszukiwarka. Wystarczy przesunąć palcami w prawo po ekranie i zacząć wpisywać słowa kluczowe, a telefon wyświetli to, co nas w danym momencie może interesować. Przykładowo, wyszukując swojego ulubionego artystę, w wynikach otrzymamy powiązane aplikacje, dzięki którym posłuchamy piosenek, kupimy wybrane utwory czy bilety na koncert. Aby zainstalować aplikację, nie musi ona zostać wprowadzona do sklepu, a może się znajdować w dowolnym miejscu internetu. Oczywiście pojawia się pytanie o bezpieczeństwo takiego rozwiązania, jednak przedstawiciele Mozilli bronią się, że silnik Gecko bardzo mocno pilnuje bezpieczeństwa całego systemu operacyjnego.

Telefony z systemem Firefox OS są zintegrowane z Firefox Marketplace, w którym znajdują się aplikacje mobilne HTML5. W zasobach sklepu znajdują się m.in. AccuWeather, Airbnb, EA Games Poppit, Facebook, mapy Nokia HERE, SoundCloud, Terra, Time Out, TMZ oraz Twitter.

Sam Firefox OS z pewnością nie spowoduje zachwytu u wszystkich. Mieliśmy okazję krótko przetestować nowy telefon podczas targów MWC w Barcelonie. Mamy nadzieję, że od tamtego czasu producentowi udało się wyeliminować wiele niedociągnięć, które udało się nam wychwycić. Systemowi zdarzało się nie reagować na dotyk, a aplikacje otwierały się z dość dużym opóźnieniem. System sprawiał także wrażenie nieco smutnego przez utrzymanie powłoki w dość monotonnych i nudnych barwach.Jednak trzeba pamiętać, że Firefox OS to nowość i jeszcze długo będzie cierpiał na problemy wieku dziecięcego. W podobnej sytuacji były pierwsze edycje systemów Android oraz Windows Phone, w których naprawdę wiele wymagało wprowadzenia poprawek.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Alcatel One Touch Fire to nie jedyny telefon, który Mozilla wprowadzi na rynek. W wyniku współpracy z chińską firmą ZTE na rynek trafi również ZTE Open. Jak użytkownicy przyjmą nowość Mozilli? Na razie trudno powiedzieć. Z pewnością nie jest to propozycja dla zaawansowanych użytkowników. Urządzenie nie jest drogie, więc może skusić niewymagających klientów z cienkim portfelem, szukających czegoś nowego. Jednak jeśli w sklepie nie będą pojawiać się nowe aplikacje, a interfejs będzie działał powoli, zamiast spektakularnego sukcesu na miarę przeglądarki Firefox, będzie niewypał na miarę największych porażek w historii elektroniki, a idea nowego systemu upadnie szybciej niż powstała.

Cena telefonu Alcatel One Touch Fire to nieco ponad 40. zł. Wiążąc się z operatorem umową terminową, zapłacimy za niego symboliczną złotówkę.

Źródło: Informacje prasowe, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)