Tak okradną twoje konto w banku

Tak okradną twoje konto w banku

Tak okradną twoje konto w banku
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
20.05.2013 11:23, aktualizacja: 20.05.2013 12:22

Phishing oraz trojany bankowe to najczęściej wybierana metoda przez przestępców do manipulowania transakcjami online. Specjaliści G Data przeanalizowali pierwszy kwartał 2013 roku ujawniając, że w większości przypadków do ataków tego typu wykorzystywany jest trojan bankowy ZeuS oraz jego różne warianty.

Odpowiadają one za ponad połowę wykrytych ataków w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jedna z wersji ZeuS zwana Citadel jest głównym winowajcą takiego stanu rzeczy. Pomimo licznych aresztowań i ciągłego utrudniania życia cyberprzestępcom liczba infekcji wzrosła w nieznacznym stopniu w stosunku do ostatniego kwartału 201. roku. Specjaliści bezpieczeństwa G Data prognozują dalszy wzrost liczby ataków w najbliższych miesiącach.

Prognozy na najbliższe miesiące:

Takie trojany jak ZeuS czy Carperb będą umacniać swoją pozycję wśród narzędzi wykorzystywanych do kradzieży pieniędzy wśród użytkowników bankowości online. Wielu przestępców po odbyciu kary za kradzieże w sieci wróci do tego niecnego procederu. Spowodowane jest to możliwościami, które oferują sieci botnet i najnowsze wersje trojanów bankowych, które przynoszą ogromne dochody cyberprzestępczym grupom.

W opinii specjalistów G Data przestępcy będą co raz częściej poszukiwać możliwości ukrycia swoich poczynań w sieci. Jak w przypadku wielu sieci botnet, komunikacja pomiędzy trojanami bankowymi a serwerami dowodzenia (C&C) będzie odbywała się z wykorzystaniem usług zapewniających anonimowość jak sieć TOR. Musimy pamiętać, że wielu przestępców próbujących wykorzystać okazję do łatwego zarobku nie musi i nie jest hakerami. Kompletną sieć botnet można kupić na internetowym czarnym rynku już za mniej niż 500€. Dodatkowo portale społecznościowe oraz sieci p2. będą nadal przedmiotem nadużyć ze strony przestępców znających ich popularność i wykorzystujących ich olbrzymi zasięg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)