Tajemnicze funkcje ukryte w twoim systemie Windows

Tajemnicze funkcje ukryte w twoim systemie Windows

Tajemnicze funkcje ukryte w twoim systemie Windows
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
28.07.2009 12:41, aktualizacja: 28.07.2009 21:17

Programiści komputerowi wbrew pozorom nie są pozbawieni humoru. Wśród linijek nudnego kodu oprogramowania często ukrywają zabawne funkcje, dodatki a nawet gry. Wiele z nich to znane funkcje i komendy, których nie używa przeciętny użytkownik Windows, jednak niektóre to czysta zabawa.

Mistrzowie gier w Windows
Nikt nie lubi przegrywać, więc czemu sobie nie pomóc? Zarówno wbudowany w Windows Saper jak i FreeCell dają nam możliwość szybkiego i łatwego zwycięstwa.

Aby wygrać bez problemu w Sapera, należy po uruchomieniu gry wpisać z klawiatury ciąg znaków xyzzy. Następnie wciskając jednocześnie klawisze Shift + Enter przesuwamy kursorem myszy nad polem minowym i bacznie przyglądamy się lewemu, górnemu rogowi naszego monitora. Sprawne oko dostrzeże zmieniający swoją barwę piksel. Jeśli jest biały pod kursorem nie ma miny, jeśli czarny to mina tam jest.

Obraz

Jeżeli martwią cię statystyki w grze FreeCell możesz je sobie bardzo szybko podnieść i chwalić się znajomym niemal 100. skutecznością w układaniu pasjansa. Po uruchomieniu gry wciskamy klawisz F2 a następnie jednocześnie Ctrl+Shif+F10. Wywołamy tym samym nowe okienko, w którym wybieramy opcję „Przerwij”. Teraz wystarczy wykonać dowolny ruch kartą aby wygrać partię.

Najazd robotów i przesłanie Mozilli
Programiści Firefoxa także mają poczucie humoru i zawarli w swojej przeglądarce przesłanie. Jak się z nim zapoznać? Wystarczy w pasku adresu wpisać frazę about:robots aby dowiedzieć się, że roboty przybywają do nas „w pokoju i dobrej woli”. Jeśli natomiast wpiszemy frazę about:mozilla przeczytamy ciekawy tekst, który zaczyna się od słów „Mammon spał. A odrodzona Bestia potęgę swą na Ziemi budowała”

Obraz
Obraz

Gwiezdne wojny
Jesteś fanem Gwiezdnych Wojen? Nie zawsze w szkole albo w pracy możesz włączyć swój ulubiony film, jednak jest na to sposób. Z menu Start wybierz polecenie uruchom a następnie wpisz: telnet towel.blinkenlights.nl i wciśnij Enter. Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...

Obraz

Magiczny folder i plik
Myślisz, że Windows nie pozwala na utworzenie katalogu, który nie będzie miał nazwy? Da się to obejść. Utwórz nowy katalog, a podczas nadawania mu nazwy przytrzymaj lewy ALT i wpisz 0160. Teraz możesz jeszcze ukryć swój folder przed wzrokiem ciekawskich. Wejdź we właściwości folderu, wybierz zakładkę „Dostosowywanie” a następnie „Zmień ikonę”. Z wyświetlonej listy wybierz ikonę przeźroczystą. Teraz tylko ty będziesz wiedział, gdzie znajduje się twój folder.

Zwykły windowsowy notatnik też ma swój malutki sekret. Uruchom program notatnik i jako treść wpisz frazę Bush hid the facts –. można to przetłumaczyć jako „Bush ukrył fakty”. Zapisz plik i zamknij program. Co zobaczysz po jego ponownym otwarciu?

*Co kryje pakiet Office? *
Jak jednym ruchem utworzyć 18. stron tekstu? Żaden problem, szkoda tylko, że nasz cały tekst będzie się składał ze zdania „Pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig”. Jak to zrobić? Uruchom program Word a następie wpisz frazę =rand(200,99). Wciśnij Enter i gotowe.

Aby nudną pracę trochę sobie urozmaicić pakiet Office w wersji 200. udostępnia nam także gry! Aby zagrać, w Wordzie 2000 wpisujemy słowo Blue, następnie zaznaczamy je i zmieniamy styl na pogrubiony, a kolor na niebieski. Dopisujemy spację i w następnym kroku z menu Pomoc wybieramy „MS Word – informacje”. Teraz wystarczy wcisnąć jednocześnie klawisze Ctrl+Shift i kliknąć w ikonę Worda.

Obraz

Jeszcze łatwiej odpalimy grę w Excel 2000. Należy zaznaczyć cały wiersz 95, a następnie wcisnąć klawisz Tab. W kolejnym kroku z menu Pomoc wybieramy „Microsoft EXCEL – informacje”. Wciskamy następnie klawisze Ctrl+Alt+Shift i klikamy na Pomoc Techniczna – Excel zaprasza do gry.

Po męczącym dniu warto zrelaksować się przy kojącej muzyce, którą dostarcza nam Microsoft. Wystarczy wejść do katalogu WINDOWS\system32\oobe\images i odnaleźć plik „title.wma”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)