ycipk-2oh303

Twój pupil pomoże Ci w walce ze stresem. Wystarczy poświęcić mu kilka chwil dziennie

Stresujące życie może odmienić posiadanie zwierzaka. Naukowcy udowodnili, że towarzystwo kota lub psa w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koty i psy pomocne w obniżaniu poziomu kortyzolu.
Koty i psy pomocne w obniżaniu poziomu kortyzolu. (Shutterstock.com)
ycipk-2oh303

Naukowcy po raz kolejny potwierdzają dobroczynny wpływ zwierząt na nasze życie. Tym razem pod lupę wzięli koty i psy. Badania przeprowadzone przez Patricię Pendry oraz Jaymie'go Vandagriff'a z Washington State University dowiodły, że nawet 10 minut głaskania zwierzaka pozwala zmniejszyć poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu.

Przebieg badania

Badanie zostało przeprowadzone wśród 249 studentów. Naukowcy podzielili ich na cztery grupy. Tylko jedna z nich miała bezpośrednią styczność z psami i kotami. Studenci mogli bawić się ze zwierzakami, głaskać i spędzać czas w dowolnie wybrany sposób.

ycipk-2oh303

Druga grupa studentów obserwowała osoby bawiące się ze zwierzętami, czekając na swoją kolej. Trzecia widziała tylko slajdy przedstawiające zwierzęta, które brały udział w eksperymencie, a czwartą tworzyli studenci wpisani na "listę oczekujących". Zostali oni poproszeni o zachowanie ciszy, odłożenie telefonów, książek i innych rzeczy, które mogłyby ich rozpraszać.

Koty i psy pomogą zmniejszyć poziom kortyzolu

Od każdej z osób biorących udział w badaniu przez cały dzień pobierano próbki śliny, na podstawie których mierzono poziom kortyzolu. Okazało się, że najmniejszy poziom kortyzolu zarejestrowano u studentów mających bezpośredni kontakt ze zwierzakami.

ycipk-2oh303

Wyniki badań naukowców z Washington State University potwierdzają, że towarzystwo zwierzaka nie tylko wpływa na poprawę nastroju, ale także faktycznie oddziałuje na ludzkie zdrowie. Jest to pierwsze badanie przeprowadzone poza warunkami laboratoryjnymi, które potwierdziło zmniejszenie poziomu kortyzolu u studentów na skutek interakcji ze zwierzakami.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2oh303

ycipk-2oh303
ycipk-2oh303