Spotify, Deezer czy WiMP - który serwis streamingowy wybrać?

Spotify, Deezer czy WiMP - który serwis streamingowy wybrać?

Spotify, Deezer czy WiMP - który serwis streamingowy wybrać?
Źródło zdjęć: © WP.PL
06.03.2013 12:00, aktualizacja: 10.11.2013 21:37

Nie ma jeszcze danych na temat liczby użytkowników Spotify w Polsce, ale ogromne zainteresowanie usługą może świadczyć o tym, że na naszych oczach rozgrywa się muzyczna rewolucja. Czy inne formy dzielenia się muzyką zostaną zupełnie wyparte przez serwisy streamingowe? Postanowiliśmy się im przyjrzeć i spróbować odpowiedzieć na to pytanie.

Spotify, które zadebiutowało w naszym kraju dosłownie kilka tygodni temu, nie jest pierwszą taką usługą w Polsce. Najpierw pojawił się u nas francuski Deezer, którego oferta, szczególnie w połączeniu z abonamentami w Orange jest naprawdę ciekawą opcją. Następnie na polski rynek otworzył się skandynawski WiMP. Zanim otrzymaliśmy dostęp do podobnych usług strumieniujących muzykę, co zaradniejsi internauci z Polski używali mniej u nas znanych serwisów, takich jak Grooveshark czy SoundCloud. Oczywiście każdy z nas, na większą czy mniejszą skalę, korzystał także z YouTube’a, jako odtwarzacza muzyki –. w końcu także tutaj dano nam narzędzia, dzięki którym możemy tworzyć własne playlisty, a więc cieszyć się pewnego rodzaju namiastką serwisu muzycznego.

Wszystkie powyższe rozwiązania wykorzystują osoby, którym zbrzydło ciągłe poszukiwanie plików MP3 oraz obowiązkowe przygotowanie ich (zmienianie nazw, dokładanie okładki) i przerzucanie na odtwarzacz. To nie tylko żmudna operacja, ale również w wielu przypadkach wątpliwa pod względem prawnym (choćby ze względu na nielegalne źródło). Okazało się, że wielu użytkowników woli zapłacić miesięcznie równowartość połowy oryginalnej płyty i cieszyć się legalnym, nieograniczonym dostępem do milionów utworów. Ta formuła przyjmuje się powoli także w naszym kraju.

Jakie serwisy mamy do wyboru?

Jak już wspominaliśmy, w Polsce działają trzy serwisy strumieniujące muzykę: Deezer, WiMP oraz Spotify i to na nich skupimy naszą uwagę.

Płacić czy nie płacić?

Każdy użytkownik może skorzystać z opcji bezpłatnego słuchania muzyki. Bezkonkurencyjny jest w tym względzie Spotify, który oferuje nielimitowane korzystanie ze swojego serwisu, jeśli nie przeszkadza nam wysłuchanie 3 minut reklam podczas każdej godziny odtwarzania muzyki. WiMP oraz Deezer wprowadziły ograniczenia, które utrudnią nam zupełne porzucenie myśli o płaceniu (np. w przypadku Deezera, po pół roku otrzymamy jedynie 2 godziny bezpłatnego słuchania miesięcznie).

Na szczęście nie musimy wykupować konta Premium w ciemno, ponieważ każdy z serwisów daje nam darmowy okres próbny. Na zapoznanie się z pełną ofertą otrzymamy 3. dni od Spotify i WiMP, 15 dni od Deezera.

Ilość i jakość

Pod względem liczby piosenek trzy konkurencyjne usługi w zasadzie nie różnią się od siebie –. każda z nich w materiałach marketingowych określa swoją zasobność na 20 milionów utworów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy z nich podpisał umowy z tymi samymi wytwórniami, w związku z czym najlepiej sprawdzić, oferta którego z serwisów zawiera najwięcej naszych ulubionych albumów.

  1. kb/s – taką jakością plików mogą pochwalić się wszystkie wymienione serwisy, choć w przypadku Deezera jakość spadnie podczas korzystania z usługi poprzez aplikacje mobilne (WiMP i Spotify pozwolą nam samemu wybrać, czy ma się tak stać).

Aplikacje mobilne i niemobilne

- Deezer: Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone
- Spotify: Android, BlackBerry, iOS, Symbian, Windows Phone, Microsoft Windows, Mac OS
- WiMP: Android, iOS, Symbian, Windows Phone, Microsoft Windows, Mac OS

Jak widzimy, Deezer nie zdecydował się na stworzenie własnego oprogramowania dla systemów desktopowych i postawił na słuchanie muzyki w przeglądarce. Naszym zdaniem jest to rozwiązanie dość problematyczne, ale może części z was przypadnie do gustu. W tej konkurencji wygrywa ponownie Spotify, które zatroszczyło się o użytkowników właściwie wszystkich najważniejszych platform.

Ceny

Dobra wiadomość: jeśli decydujemy się na wykupienie pełnej usługi, nie musimy patrzeć na cenę. Każdy z serwisów proponuje bowiem trzy identyczne oferty: dostęp darmowy (z limitem lub reklamami), dostęp tylko z desktopów za 9,99 zł na miesiąc oraz dostęp ze wszystkich urządzeń za 19,99 zł na miesiąc.

Warto również zainteresować się ofertą operatorów komórkowych. Orange posiada taryfy, w których konto Premium w Deezer otrzymujemy za darmo oraz nie płacimy za przesył danych generowany przez aplikację mobilną serwisu. Podobną ofertę przygotował dla nas Play we współpracy z WiMP. Spotify nie podpisało jeszcze umowy z żadną siecią, ale możemy spodziewać się, że niedługo to nastąpi.

Alternatywa

Podsumujmy: jeśli nie chcemy korzystać ani z MP3, ani z jednego z płatnych serwisów, zawsze pozostaje YouTube, SoundCloud, MySpace czy Grooveshark (choć nad tym ostatnim wisi topór od czasu zeszłorocznego pozwu licencyjnego największych wytwórni). Być może już wkrótce do dostawców usług strumieniowych dołączy Google (mówi się o przekształceniu serwisu Google Music) oraz YouTube (informacja o tym pojawiła się dzisiaj).

A może znacie jakieś ciekawe serwisy oferujące podobne funkcjonalności? Podzielcie się z nami swoimi odkryciami w komentarzach.

Jacek Górski, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)