I Ty możesz zostać astronautą: SpaceX wydał symulator dokowania do ISS

I Ty możesz zostać astronautą: SpaceX wydał symulator dokowania do ISS

I Ty możesz zostać astronautą: SpaceX wydał symulator dokowania do ISS
Źródło zdjęć: © NASA, Getty Images
30.05.2020 11:22

Wiele osób pasjonuje się tematyką samolotów. Symulatory lotu są znane od prawie 40 lat. Jednak co innego, gdy nagle mamy szansę polatać pojazdem kosmicznym. Firma Elona Muska, SpaceX, udostępniła w sieci symulator dokowania statku Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wymagania do symulatora SpaceX są praktycznie żadne - wystarczy jedynie przeglądarka internetowa (i wizyta na tej stronie)
. Jednak sama sztuka manewrowania pojazdem kosmicznym może okazać się nie lada wyzwaniem.

Całe szczęście, tutaj możemy pomylić się więcej niż tylko raz, bo zawsze można spróbować ponownie. Co ciekawe, kokpit pojazdu Crew Dragon w wersji wirtualnej jest dokładnie taki sam, jak dla astronautów używających go w kosmosie.

Sama nawigacja nie jest przesadnie trudna. Za pomocą przycisków umieszczonych po lewej stronie poruszamy się do przodu, tyłu, obracamy w górę bądź dół, lub też z boku na bok. Natomiast po prawej stronie znajdują się przyciski od bardziej zaawansowanych manewrów, w tym przechyłu pojazdu.

Samo dokowanie wymaga cierpliwości, bo proces ten zajmuje sporo czasu. To jednak świetna okazja, by samemu przekonać się, z jakimi zadaniami mierzą się astronauci.

Warto też zwrócić uwagę, że interfejs stworzony przez SpaceX powstał z myślą o ludziach przyzwyczajonych do obecnych technologii dotykowych. Systemy, jakimi musieli operować astronauci w promach Apollo byłyby teraz bardzo trudne do opanowania.

Start rakiety misji NASA przewidziany jest na godzinę 21.22 w sobotę 30 maja wieczorem. Tutaj dowiesz się jak i gdzie możesz oglądać wydarzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)