Sono: neutralizator hałasów dobiegających zza okna

Sono: neutralizator hałasów dobiegających zza okna19.11.2013 10:29
Sono: neutralizator hałasów dobiegających zza okna
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Jedną z wad mieszkania w dużych miastach jest hałas, którego nie da się wytłumić nawet mając zamknięte okna. Ten wynalazek może to zmienić. Po umieszczeniu na szybie Sono przy pomocy wbudowanego mikrofonu analizuje dźwięki z zewnątrz, a następnie generuje dźwięki o tej samej częstotliwości i fali, ale przeciwnej fazie, dzięki czemu fale dźwiękowe przychodzące z zewnątrz zderzają się z tymi, wytwarzanymi przez Sono, a do naszego mieszkania przedostaje się już tylko błoga cisza.

Jedną z wad mieszkania w dużych miastach jest hałas, którego nie da się wytłumić nawet mając zamknięte okna. Ten wynalazek może to zmienić.

Urządzenie jest nadal w fazie prototypowej, ale działa na podobnej zasadzie co wytłumiające dźwięk z otoczenia nowoczesne słuchawki. Po umieszczeniu na szybie Sono przy pomocy wbudowanego mikrofonu analizuje dźwięki z zewnątrz, a następnie generuje dźwięki o tej samej częstotliwości i fali, ale przeciwnej fazie, dzięki czemu fale dźwiękowe przychodzące z zewnątrz zderzają się z tymi, wytwarzanymi przez Sono, a do naszego mieszkania przedostaje się już tylko błoga cisza.

288755933147052179
Źródło zdjęć: © (fot. Materiały prasowe)

Ale funkcje Sono są też nieco bardziej wyrafinowane. Dzięki specjalnemu pokrętłu możemy sami wybierać, które dźwięki urządzenie ma wytłumić, a które nie. Izolujemy przykładowo odgłosy samochodów z ulicy, ale równocześnie ustawiamy filtr przepuszczający śpiew ptaków. Co więcej Sono nie musi być ładowane poprzez podłączenie do sieci elektrycznej. Rudolf Stefanich, pomysłodawca urządzenia wskazuje, że do zasilania Sono wystarczy technologia rozwijana aktualnie przez specjalistów z Nokia Research Center, która polega na pozyskiwaniu energii z fal elektromagnetycznych np. Wi-Fi. Stefanich aktualnie poszukuje partnera, który pomógłby mu sfinansować koszty produkcji i wdrożyć urządzenie do masowej sprzedaży.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Sono: neutralizator hałasów dobiegających zza okna"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)