SMS-a z takim słowem nie wyślesz

SMS‑a z takim słowem nie wyślesz

SMS-a z takim słowem nie wyślesz
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
10.01.2012 15:26, aktualizacja: 11.01.2012 14:26

Irańska waluta w ostatnim tygodniu straciła na wartości względem dolara 20 proc. mimo interwencji banku centralnego. Irańczycy skarżą się, że SMS-y ze słowami "dolar" i "waluta obca" są blokowane przez władze z racji drażliwości tej kwestii.

"Mój kolega i ja próbowaliśmy wymienić SMS-y w biurze i odkryliśmy, że teksty zawierające słowo +dolar+ czy +waluta obca+ nie zostały dostarczone" - powiedział 45-letni urzędnik rządowy w Teheranie.

Zdaniem Irańczyków władze próbują wszelkimi sposobami powstrzymać dalszą deprecjację narodowej waluty - riala.

Irańscy operatorzy sieci komórkowych zaprzeczyli, że manipulują przy takich tekstach. Ich dementi pojawiło się we wtorek w proreformatorskim dzienniku "Szarg" (ang. "Shargh") po tym, jak wielu użytkowników skarżyło się, że wiadomości zawierające słowa "waluta" i "dolar" nie trafiły do odbiorców.

Wartość riala spadła od grudnia o około 4. proc. Parlament Iranu zakazał w niedzielę nielicencjonowanego handlu walutą po tym, gdy nowe sankcje USA przyczyniły się do gwałtownego wzrostu popytu na dolary i znacznego osłabienia riala.

Zatwierdzone 2. grudnia przez prezydenta USA Baracka Obamę sankcje zwiększyły popyt na dolary i obniżyły w ubiegłym tygodniu kurs riala do najniższego w dziejach poziomu. Sankcje te eliminują z transakcji z amerykańskim systemem bankowym wszystkie te banki, które współpracują z bankiem centralnym Iranu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)