Rosyjscy cyberprzestępcy chcą zarobić na Anonymous

Rosyjscy cyberprzestępcy chcą zarobić na Anonymous

26.01.2012 12:00, aktual.: 26.01.2012 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieznana grupa hakerów z Rosji określająca się jako Anonymous, ogłosiła powstanie serwisu wymiany plików AnonyUpload

Jak poinformował portal technologiczny The Register, afera z portalem AnonyUpload zaczęła się 2. stycznia. W trakcie „operacji opMegaupload” czyli ataku podjętego głównie przez amerykańskie i brytyjskie środowiska Anonymous w odwecie za zamknięcie serwisu wymiany plików Megaupload, w Internecie pojawiły się informacje i ogłoszenia o powstaniu serwisu wymiany plików AnonyUpload.

Serwis ten miał zostać założony przez Anonymous, zaś jego strona główna stwierdzała iż jest „w 10. proc. wolny i w 100 proc. anonimowy”. Na stronie głównej znalazł się także apel o dotacje na jego utrzymanie i wynajęcie hostingu w Rosji. Adresy IP serwisu także wskazywały na Rosję.

Anonimowi nie przyznają się do AnonyUpload

  1. stycznia na portalu Anonymous - AnonPlus - ukazała się informacja rzeczników grupy - AnonympousPress zdecydowanie zaprzeczająca wszelkim związkom Anonymous z AnonyUpload, objaśniająca iż z tego serwisu nie należy korzystać ze względu na bezpieczeństwo użytkownika.

"Istnieje wiele powodów dla których taki stan nie jest dobry, pierwszym jest, że przechowujesz swoje informacje osobiste i dane na maszynach, które nie należą do ciebie i nie masz nad nimi żadnej kontroli. Drugim - że ruch jest prowadzony przez te same łącza, co znaczy, że ktoś może go podsłuchiwać, monitorować twoją aktywność czy zdecydować o wyłączeniu, jak to się stało z megaupload.com. Jest to dalekie od użycia zdecentralizowanych technologii - pierwszej rzeczy, którą trzeba uczynić, jeśli jest się zainteresowanym wymianą plików czy hostingiem treści na swoim własnym sprzęcie”. - stwierdza oświadczenie, które pojawiło się w ciągu 24 godzin na wszystkich istotnych internetowych serwisach newsowych.

Jak ustalił PAP, najważniejsi reprezentanci ruchu Anonymous odżegnali się od jakichkolwiek związków z AnonyUpload.com. Sabu, jeden najbardziej znanych hackerów ruchu ostrzegł na Twitterze iż AnonyUpload jest „scamem”. czyli internetowym oszustwem a serwis „nigdy nie był afiliowany przy Anonymous”. Podobnie stwierdziło twitterowe konto Anonymous - @YourAnonNews. Grupy chilijska i brazylijska Anonymous ostrzegają przed używaniem serwisu ze względu na malware i phishing, który może być przez niego rozsyłany.

  1. stycznia na stronie głównej serwisu AnonyUpload.com pojawiła się informacja iż „serwis nie należy do Anonymous, ale wspiera działania tej grupy” i „nie jest oszustwem”.

Jak stwierdzili na portalach The Inquirer i The Register eksperci bezpieczeństwa z firm Sophos i KasperskyLab, Anonymous na pewno nie prowadzą serwisu, zaś wszystkie ślady wskazują iż jego siedziba znajduje się w Rosji. Według portalu RBK Daily serwis założyli po prostu rosyjscy cyberprzestępcy, chcący zarobić na ruchu Anonymous.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)