Trwa ładowanie...
ycipk-pd65ce

Rosja. Fedor leci w kosmos. To robot

Ma 180 cm i waży 160 kg. W tym przypadku znaczna nadwaga nie przeszkodzi w locie w kosmos. Fedor będzie pierwszym rosyjskim robotem, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski robot będzie wsparciem dla astronautów
Rosyjski robot będzie wsparciem dla astronautów (Twitter)
ycipk-pd65ce

Na miejscu, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, robot będzie wykonywał typowo ludzkie prace, jak np. podłączanie kabli. Dotrzeć ma 24 sierpnia, ale jego pobyt nie będzie trwał długo - powrót zaplanowano na początek września.

Zdaniem rosyjskich konstruktorów, to właśnie takie maszyny będą w przyszłości brać udział m.in. w kosmicznych spacerach, które obecnie są zadaniem astronautów. Mogą się też przydać w bardziej ryzykownych misjach, kiedy w grę wchodzi wysokie promieniowanie.

Fedor sterowany będzie przez jednego z rosyjskich astronautów, znajdujących się na ISS - jego obsługą zajmie się Aleksandr Skworcow.

ycipk-pd65ce

Robot na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest niczym nowym. Wcześniej swojego pomocnika wysłała NASA. Robonaut 2 powrócił w 2018 roku. Co ciekawe, są plany, by robot NASA ponownie znalazł się na ISS. Czyżby ma to związek z misją Fedora - NASA nie chce, żeby tego typu wsparcie kojarzyło się wyłącznie z Rosją?

Zobacz też: NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

ycipk-pd65ce

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-pd65ce

ycipk-pd65ce
ycipk-pd65ce