Rosja. Fedor leci w kosmos. To robot

Rosja. Fedor leci w kosmos. To robot
Źródło zdjęć: © Twitter
Adam Bednarek

22.08.2019 11:13

Ma 180 cm i waży 160 kg. W tym przypadku znaczna nadwaga nie przeszkodzi w locie w kosmos. Fedor będzie pierwszym rosyjskim robotem, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Na miejscu, czyli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, robot będzie wykonywał typowo ludzkie prace, jak np. podłączanie kabli. Dotrzeć ma 24 sierpnia, ale jego pobyt nie będzie trwał długo - powrót zaplanowano na początek września.

Zdaniem rosyjskich konstruktorów, to właśnie takie maszyny będą w przyszłości brać udział m.in. w kosmicznych spacerach, które obecnie są zadaniem astronautów. Mogą się też przydać w bardziej ryzykownych misjach, kiedy w grę wchodzi wysokie promieniowanie.

Fedor sterowany będzie przez jednego z rosyjskich astronautów, znajdujących się na ISS - jego obsługą zajmie się Aleksandr Skworcow.

Robot na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie jest niczym nowym. Wcześniej swojego pomocnika wysłała NASA. Robonaut 2 powrócił w 2018 roku. Co ciekawe, są plany, by robot NASA ponownie znalazł się na ISS. Czyżby ma to związek z misją Fedora - NASA nie chce, żeby tego typu wsparcie kojarzyło się wyłącznie z Rosją?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)