Rewolucja dla cukrzyków. Koniec kłucia? Wystarczy tabletka
Naukowcy z Włoch stworzyli robota, kt óry pozwoli chorym na cukrzycę na otrzymanie dawki insuliny bez konieczności użycia igieł. Jak to możliwe?
System o nazwie PILLSID składa się z dwóch oddzielnych elementów. Pierwszym jest automatyczny dozownik insuliny wszczepiony w brzuch, a drugim system zaopatrywania w insulinę oparty na doustnej kapsułce.
Za każdym razem, gdy istnieje potrzeba uzupełnienia dozownika, wystarczy wziąć jedną z kapsułek, która jak każdy inny lek przemiesza się w dół układu pokarmowego. Na tym różnice się kończą, ponieważ dzięki zastosowaniu magnesów kapsułka będzie wiedzieć, gdzie znajduje się zbiornik, który należy uzupełnić. Ponadto magnes przyciąga i ustawia kapsułkę w odpowiednim miejscu, a następnie nakłuwa miejsce wysuwaną igłą, pompując zapas insuliny do zbiornika. Następnie pusta kapsułka podąża dalej w dół układu pokarmowego, z którego zostanie z czasem wydalona.
Z pozoru system wydaje się przerażający, ale pod wieloma względami jest lepszy od wielu obecnie stosowanych metod używanych do kontrolowania poziomu cukru u osób z cukrzycą typu I. Przykładowo pompy insulinowe nie są najwygodniejsze, a ręczne nakłuwanie się raz lub nawet i kilka razy dziennie do przyjemnych rzeczy nie należy. Tymczasem idea swego rodzaju ładowanej bezprzewodowo stacji dokującej wewnątrz ciała brzmi strasznie, ale działa - powiedziała Arianna Menciassi będąca profesorem w wydziale robotyki biomedycznej i bioinżynierii na uniwersytecie Sant'Anna School of Advanced Studies w Pizie we Włoszech.
PILLSID jest systemem znacznie mniej inwazyjnym i może być przydatny do podawania innych leków ratujących życie. Trochę jeszcze czasu minie, zanim urządzenie trafi do użytku, ponieważ wymaga poprawek. Podczas testów z udziałem trzech świń chorych na cukrzycę zespół badawczy odkrył, że czasem płyny ustrojowe świń przedostają się do robota. Zanim ten trafi do dalszych testów, będzie konieczna poprawa uszczelnienia urządzenia.