Ranking: najpopularniejsze prezenty komunijne

15.05.2009 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasy kiedy wymarzonym prezentem komunijnym dla dziewięciolatka był rower, już dawno minęły. Teraz dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej oczekują od rodziny bardziej nowoczesnych upominków. Według przedstawicieli porównywarek cen ceneo.pl, nokaut.pl, oraz sklepów Media Markt i Komputronika w tegorocznych rankingach dominują konsole do gier, komputery, aparaty cyfrowe i odtwarzacze MP3. Zdaniem Allegro bardzo wyraźnym i nowym trendem jest kupowanie dzieciom quadów. Z analiz wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, komunijny prezent kosztuje średnio 930 złotych.

Rokrocznie maj oznacza dla tysięcy drugoklasistów przystąpienie do sakramentu Komunii Świętej. Niestety, od pewnego czasu dla samych dzieci oraz ich najbliższych to wydarzenie oznacza przede wszystkim szał zakupów i prześciganie się w wybieraniu prezentów, które najlepiej wypadną podczas rodzinnego obiadu. Niegdyś hitem był rower czy zegarek. Potem nowością były odtwarzacze muzyczne. Teraz nastąpiła prawdziwa cenowa rewolucja - na topie znajdują się konsole do gier nowej generacji, aparaty cyfrowe i komputery.

Nokaut.pl: elektronika dominuje, szczególnie konsole

Swój raport na ten temat opublikowała najpierw porównywarka cen nokaut.pl. Jej administratorzy postanowili sporządzić bazę danych z ponad 3. tysięcy najczęściej oglądanych ofert w kategorii Prezenty Komunijne.
Wnioski są zadziwiające. Z analizy wynika, że w tym roku, mimo panującego kryzysu gospodarczego, prezent komunijny kosztuje średnio 93. złotych. Największą popularnością cieszą się aktualnie konsole do gier.
Nokaut zauważa co prawda, że w roku ubiegłym platformy do grania również były hitami komunijnymi, ale w tym roku absolutnie zdominowały wszelkie statystyki.

Pierwsza pozycja należy do konsoli przenośnej Sony PSP. Platforma jest często wybierana przez rodziców bo umożliwia dziecku zabawę w każdym miejscu i czasie (na wakacjach) i nie kojarzy się z "siedzeniem przed telewizorem". Dzieci dodatkowo mogą łatwo pochwalić się urządzeniem kolegom w szkole.

Na drugim miejscu w zestawieniu Nokaut.pl znalazła się konsola Sony Playstation 3 8. GB, która zdecydowanie wyprzedziła swoich konkurentów na rynku konsol - Nintendo Wii zajmuje czwartą pozycję, a Xbox 360 uplasował się dopiero na 23. miejscu.
Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się aparaty cyfrowe, telefony i odtwarzacze mp3 które są marzeniem niejednego drugoklasisty:

"Patrząc na prezenty oglądane na naszym serwisie, można powiedzieć, że Pierwsza Komunia Święta przestaje być ważnym religijnym wydarzeniem dla całej rodziny, a staje się czymś w rodzaju komercyjnego święta. Pomimo tego, że w kategorii Prezenty Komunijne zamieściliśmy na przykład albumy komunijne, książki o Janie Pawle II czy pamiątki Pierwszej Komunii Świętej, to w porównaniu do ofert ze sprzętem elektronicznym cieszyły się one znikomym zainteresowaniem." - podsumowuje Tomasz Maj, menedżer ds. e-commerce w Nokaut.pl.

Media Markt: od 3 lat rzeczywiście można mówić o "sezonie komunijnym"

Znaczne zwiększenie zainteresowania elektroniką odnotowuje również sieć salonów Media Markt. Wioletta Batóg, rzeczniczka sieci, powiedziała, że od trzech lat faktycznie widoczne jest zwiększenie sprzedaży w tzw. sezonie komunijnym. Choć Media Markt nie prowadzi własnej kampanii promocyjnej związanej z tym okresem, to w tych miesiącach wprowadza dodatkowe promocje na produkty, które mogliby kupić potencjalni klienci z okazji komunii ( świat bez VAT, raty 0% ).

Media Markt odnotowuje również, że największą popularnością w okresie "sezonu komunijnego" cieszą się tradycyjnie aparaty cyfrowe w cenie od 400 do 700 zł., Mp3 i Mp4 w cenie od 200 zł. do 400 zł., laptopy w przedziale od 2000 do 3000 zł., konsole do gier i gry komputerowe oraz multimedialne telefony komórkowe.Producenci wprowadzili również kolorystykę sprzętu i dla dziewczynek. W efekcie często wybierane są srebrne i różowe aparaty czy laptopy.

Inna znana na rynku firma handlująca sprzętem elektronicznym, Komputronik, poinformowała, że w ostatnim czasie największą popularnością w jej ofercie cieszyły się ipody, netbooki (Asus, Acer, HP), a także peryferia gamingowe. Dużą popularnością cieszył się również multimedialny komputer Komputronik Sensilo MX-23. VP [K142] ( 1980 złotych brutto ). Firma Komputronik odnotowała na tych produktach kilkudziesięcioprocentowy wzrost sprzedaży.
Allegro: nowym trendem zdaje się być kupowanie dzieciom quadów...

O popularność rozmaitych produktów komunijnych zapytaliśmy również przedstawicieli serwisu aukcyjnego Allegro. Rzecznik firmy, Patryk Tryzubiak, poinformował nas, że Allegro nie prowadzi obecnie własnej "kampanii komunijnej", ale faktycznie odnotowuje wzrost zainteresowania produktami, które można zakwalifikować do tej dziedziny.

Okazuje się, że na aukcjach Allegro można zauważyć nieco inny trend, niż w pozostałych sprawdzanych przez nas serwisach.

Rzecznik serwisu powiedział, że obserwacje zachowań użytkowników pozwalają rozróżnić dwa rodzaje zakupów komunijnych. Z jednej strony znajdują się zakupy, które można zakwalifikować jako organizacyjne, w tym stroje komunijne, książeczki pamiątkowe czy albumy. Sporym zainteresowaniem cieszą się również np. torty (jadalne), na których ozdobą jest "wydrukowane" specjalnym lukrem zdjęcie dziecka (również jadalne).

Druga grupa konsumentów faktycznie poszukuje produktów, które można kwalifikować jako prezenty. Tutaj modne wciąż są rowery oraz elektronika. W tej kategorii największe zainteresowanie budziły ostatnio: telefon LG KE850. Nokia E66, Samsung E250, SonyEricsson C510 (nowość), akcesoria dla graczy Razer (myszki i klawiatury), tanie aparaty cyfrowe, Netbooki i mp3. W ubiegłym roku bardzo modne były elektroniczne ramki na zdjęcia cyfrowe.
"Bardzo wyraźnym i nowym trendem jest kupowanie dzieciom quadów, które w ostatnim czasie stały się prawdziwym hitem na aukcjach Allegro." - powiedział rzecznik.

Ceneo: zwycięża tradycja

Na koniec prezentujemy zupełnie inne od wszystkich powyższych dane z popularnej porównywarki cen Ceneo.pl. Okazuje się, że wśród prezentów komunijnych jest jeszcze miejsce na tradycyjne podarunki.

Z analizy oddzielnej "komunijnej" sekcji Ceneo.pl wynika, ze największą popularnością cieszą się właśnie tytułowe rowery czy zegarki. Następnie najczęściej poszukiwanymi produktami są uradzenia do słuchania muzyki oraz drobna biżuteria. Najpopularniejsze przedziały cenowe, jakie odnotowuje Ceneo to 100-20. i 300-500 złotych. Droższa elektronika cieszy się już zdecydowanie mniejszą popularnością.
Jak widać tradycyjne prezenty niekoniecznie odchodzą do lamusa.

A jakie jest Wasze zdanie?

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)