Polka w finale konkursu IBM

Polka w finale konkursu IBM
Źródło zdjęć: © Patrick H / flickr.com / CC

29.02.2012 14:55, aktual.: 29.02.2012 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Asystentka z Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej Jagoda Lazarek
znalazła się w gronie finalistów konkursu Great Minds (Wielkie umysły) organizowanego przez firmę
IBM. Jest pierwszą Polką, która będzie uczestniczyć w tym finale.

- _ Konkurs Great Minds przeznaczony jest dla studentów m.in. informatyki, elektrotechniki, fizyki, inżynierii oprogramowania, inżynierii przemysłowej z Europy Środkowej i Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Zgodnie z zasadami konkursu kandydaci muszą być zgłaszani jedynie przez promotorów. Lazarek rekomendował i "opiekował się naukowo" prof. Piotr Szczepaniak _ - poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Właśnie przez zespół - Jagoda Lazarek i prof. Piotr Szczepaniak został opracowany system wykrywania znaków drogowych, doceniony przez jury międzynarodowych wystaw innowacji. W Norymberdze na październikowych targach "iENA" otrzymał srebrny medal oraz specjalną nagrodą od przedstawicieli Bośni i Hercegowiny. W Warszawie na Wystawie Innowacji IWIS 201. zdobył brązowy medal oraz nagrodę specjalną - złoty medal przyznany przez Chinese Innovation & Invention Society z Taiwanu.
Jak powiedziała Lazarek, system pozwala m.in. na wykrywanie znaków drogowych na zdjęciach wykonanych w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, silne lub bardzo słabe nasłonecznienie. Poszukiwane obiekty mogą być częściowo przesłonięte przez inne. Jak mówiła, systemy pozwalające na wykrywania znaków powstały w różnych laboratoriach już wcześniej, są montowane w niektórych markach samochodów, co ma zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Zaznaczyła, że każde z istniejących rozwiązań jest ściśle chronione i nie ujawniane są szczegóły techniczne.

Zwróciła jednak uwagę, że system opracowany w Politechnice Łódzkiej pozwala jedynie wykryć kształt znaków, a nie jego znaczenie. "Wiemy, że trójkąt to znak ostrzegawczy, ale nas system nie pozwala jeszcze ustalić jego znaczenia" - mówiła. Zaznaczyła jednak, iż nie wykluczone, że w przyszłości będzie pracować nad opracowaniem systemu pozwalającego nie tylko na wykrycie kształtu znaku, ale również na jego znaczeniu.

Finaliści konkursu odbywają kilkumiesięczne praktyki w laboratoriach badawczych IBM w Zurychu lub w Haifie (Izrael). Polka odbędzie staż w laboratorium IBM w Haifie, gdzie będzie zajmowała się m.in. metodami przetwarzania obrazów oraz sztuczną inteligencją.

Dyrektor programów publicznych IBM Europa Centralna i Wschodnia w IBM Polska Jolanta Jaworska powiedziała, że Lazarek jest pierwszą Polką, która znalazła się w finale konkursu. - _ W sumie tych finalistów jest ok. 30 _ - dodała.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)