Podrabianie mówiących ludzi stało się jeszcze łatwiejsze

Strona głównaPodrabianie mówiących ludzi stało się jeszcze łatwiejsze
15.06.2015 10:54
Podrabianie mówiących ludzi stało się jeszcze łatwiejsze
Źródło zdjęć: © YouTube / New Scientist

Do tej pory opracowanie modelu 3D jakiejś prawdziwej postaci wymagało dokładnego skanowania, połączonego nieraz z nakładaniem na twarz tej osoby specjalnych "punktów kontrolnych". Cały proces był mocno czasochłonny, męczący, skomplikowany. Ale już nie jest.

Naukowcy z Uniwersytetu w stanie Waszyngton opracowali metodę, dzięki której przygotowanie modelu 3D danej osoby stało się zdecydowanie prostsze. Jedyne, czego potrzebujemy, to jak największa liczba zwykłych zdjęć tej osoby, co w przypadku celebrytów czy osób publicznych z reguły nie stanowi najmniejszego problemu.

Co to oznacza w praktyce? Na przykład to, że należało będzie ze znacznie większą ostrożnością podchodzić do filmików krążących w sieci. Jeśli zobaczycie jakąś postać, wykonującą jakiekolwiek czynności i wygłaszając przy tym jakąś przemowę to jeszcze nie oznacza to, że skoro "w telewizji pokazali", to na pewno musi być prawda.

To oczywiście dość skrajny przykład, ale - z tą technologią - absolutnie prawdopodobny. Równie prawdopodobne może być jednak komercyjne zastosowanie twarzy różnych znanych osób w funkcji awatarów. Skoro Arnold Schwarzenegger użycza swojego głosu w nowo powstającej nawigacji samochodowej, to być może nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby za odpowiednią opłatą użyczyć również swojej charakterystycznej fizjonomii. A wtedy wideorozmowy - chociażby przez Skype'a - zaczną wyglądać zupełnie inaczej. Jeszcze bardziej oczywistym obszarem zastosowań tej technologii staną się naturalnie gry.

Piszemy jakieś niestworzone historie? Bynajmniej. Na filmie możecie chociażby zobaczyć twarz (a tak naprawdę jej animowany model 3D) japońskiego premiera, wypowiadającą się jednak słowami Daniela Craig'a (albo inaczej - najnowszego Bonda)
.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Podrabianie mówiących ludzi stało się jeszcze łatwiejsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)