Pierwszy układ kontrolera USB 3.0

Pierwszy układ kontrolera USB 3.0

Pierwszy układ kontrolera USB 3.0
19.05.2009 16:10

NEC zaprezentował niewielki układ scalony realizujący funkcję kontrolera hosta USB 3.0. Chip o nazwie μPD720200 komunikuje się z pozostałymi komponentami płyty głównej i chipsetem przez magistralę PCI Express 2.0 i umożliwia podłączenie do dwóch urządzeń zgodnych z USB 3.0. Według przedstawionych danych spełnia on specyfikację Intela xHCI (Extensible Host Controller Interface) Version 0.95.

Zanim na rynku pojawią się karty rozszerzające PCI-E albo nawet płyty główne z μPD720200. upłynie zapewne jeszcze trochę czasu, jako że NEC dopiero zaczął produkować pierwsze próbki układów, a produkcja masowa ma się rozpocząć we wrześniu tego roku. Docelowo chip ma kosztować 1500 jenów (11,40 euro). Producenci płyt głównych tacy jak Gigabyte chcą jeszcze w tym roku montować układy do USB 3.0 na swoich płytach głównych klasy Premium – aczkolwiek według rzecznika Gigabyte na pierwszych płytach LGA1156 przeznaczonych dla oczekiwanych wkrótce procesorów Intela Lynnfield (mówi się, że będą one nosiły nazwę Core i5) nie znajdą się jeszcze chipy tego rodzaju. Takie płyty w postaci egzemplarzy testowych (przedprodukcyjnych) można było zobaczyć już na targach CeBIT.

Obraz
© μPD720200 firmy NEC to pierwszy chip kontrolera hosta w standardzie USB 3.0, który ujrzał światło dzienne (fot. NEC)

Warto przypomnieć, że specyfikacja USB 3.0 została zaprezentowana jesienią ubiegłego roku. Na tegorocznych targach CeBIT grupa USB Implentors Group pokazała już system demo, który jednak bazował na programowalnym układzie typu FPGA i dlatego charakteryzował się szybkością transmisji danych na poziomie jedynie 15. MB/s. W wypadku, gdy pojawią się produkowane na masową skale chipy obsługujące USB 3.0, możliwe ma być osiągnięcie przesyłu danych na poziomie 300 MB/s (i więcej).

Najpopularniejsza obecnie wersja 2.0 specyfikacji USB oraz urządzenia ją realizujące w praktyce rzadko kiedy osiągają szybkość przesyłu danych większą niż 3. MB/s. Tym samym magistrala USB 2.0 jest coraz częściej ograniczeniem dla szybkich urządzeń takich jak choćby zewnętrzne dyski twarde. Firma NEC nie ujawnia na razie, jaką prędkością przesyłu danych będzie wyróżniał się μPD720200, podając jedynie ogólny wskaźnik transferu wprost ze specyfikacji, który zakłada możliwość przesłania nawet 5,0 Gb/s. Pobór mocy dla kontrolera hosta firmy NEC określono wstępnie na poziomie 1,0 wata.

USB 3.0 jest kompatybilne ze standardami USB 2.0 i USB 1.1, ale wymaga nowych kabli i gniazd. W złączach wtyczek typu A dodatkowe 4 piny są uporządkowane w taki sposób, że pozostają w pełni kompatybilne z dotychczasowymi złączami.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)