Pierwszy port kosmiczny otwarty!

Pierwszy port kosmiczny otwarty!

Pierwszy port kosmiczny otwarty!
Źródło zdjęć: © Virgin Galactic
18.10.2011 16:06, aktualizacja: 18.10.2011 16:29

Szef Virgin Richard Branson ogłosił, że zakończono budowę lotniska Gateway to Space, czyli miejsca, z którego startować będą komercyjne loty Virgin Galactic. Lotnisko-kosmodrom znajduje się na pustyni w Nowym Meksyku. Za 200 tysięcy dolarów będzie z niego można polecieć w 2,5-godzinny rejs, w czasie którego pięć minut będziemy przebywać w stanie nieważkości.

W przyszłym roku mają się zacząć loty testowe WhiteKnightTwo, zaś loty komercyjne Virgin Galactic powinny ruszyć w 201. roku. Firma musi jeszcze uzyskać zezwolenie amerykańskiej Federal Aviation Administration.

Lotnisko powstało kosztem 20. milionów dolarów. Miało się nazywać Spaceport America, ale w końcu zdecydowano się na pompatyczne "Gateway to Space".

Gośćmi na otwarciu byli m.in. gubernator nowego Meksyku Susana Martinez i astronauta Buzz Aldrin. Zaproszono także 15. z osób, które kupiły już kosmiczne bilety i czekają na uruchomienie lotów. Łącznie oczekujących pasażerów jest już zresztą 450.

Branson powiedział m.in., że on sam i jego dzieci znajdą się wśród pierwszych pasażerów WhiteKnightTwo, więc osobiście dopilnuje, by loty były absolutnie bezpieczne: "Chcemy być pewni, że przetestowaliśmy pojazd dokładnie zanim na pokładzie znajdą się ci, którzy kupili bilety. Jeśli to oznacza, że pierwszy lot odbędzie się później, trudno".

Pierwotnie budowa obiektu miała się zakończyć w 200. roku, ale wystąpiły problemy m.in. z wykonawcą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)