Pierwsza beta systemu iOS 4.3

Pierwsza beta systemu iOS 4.3

Pierwsza beta systemu iOS 4.3
13.01.2011 15:37, aktualizacja: 13.01.2011 15:52

Szybciej, niż oczekiwano, Apple przedstawia czwarty przedpremierowy wariant kolejnej wersji systemu iOS. Jak donoszą jego twórcy, iOS-a 4.3 beta już od kilku godzin można pobrać w apple'owskim Dev Center. Wydanie to zawiera wiele pozytywnych zmian.

Główną nowością jest możliwość przekształcenia iPhone'a w hotspot WLAN, który dzieli łącze internetowe w sieci UMTS z pięcioma innymi urządzeniami. O tej funkcji spekulowano już od chwili prezentacji iPhone'a dla sieci Verizon, który jest już w nią wyposażony. Według relacji programistów łącze można udostępniać także w sytuacji, gdy operator chce kontrolować korzystanie z hotspotu, wówczas pojawi się komunikat, że routing WLAN musi być aktywowany przez operatora.

W nowym iOS-ie programiści mogą uzupełniać napisane przez siebie aplikacje o funkcje wideo AirPlay. Także mobilna wersja Safari jest w stanie przesyłać za pomocą AirPlay do obsługującego ten mechanizm sprzętu materiały wideo osadzone na stronach internetowych. Z kolei platforma iAd została rozszerzone o obsługę banerów w formacie pełnoekranowym, do umieszczania np. w cyfrowych wydaniach czasopism. System wzbogacił się też o kolejny kodek wideo ProRes 22. oraz funkcje statystyczne dla strumieniowania za pośrednictwem HTTP.

Wraz z systemem iOS 4.3 w iPadzie pojawi się wiele nowych gestów, które ułatwią jego obsługę. Jak pokazano w klipie wideo, w przyszłości za pomocą czterech lub pięciu palców będzie można wykonać gest uszczypnięcia, aby z każdego miejsca powrócić do ekranu domowego. Gest odsunięcia do góry będzie pokazywał na ekranie pasek zadań, a za pomocą przesunięć w lewo i w prawo przełączymy się między programami. Nie należy jednak zbyt pochopnie wierzyć w doniesienia serwisu Boy Genius Report, który uważa nowe gesty za zwiastun tego, że już wkrótce przycisk Home zniknie całkowicie, i to nie tylko w iPadzie, ale też w iPhonie. Na małym ekranie wielu użytkowników może mieć kłopot z wykonaniem gestu z użyciem pięciu palców –. i nie ma tu nic do rzeczy, że Steve Jobs już od dawna usiłuje pozbyć
się każdego niepotrzebnego przycisku. Powołując się na źródła z kręgów Apple'a, serwis wspomina także o przygotowywanych wersjach iLife i Photo Booth dla iPada, co wydaje się już bardziej prawdopodobne.

Oprócz tego w iPadzie producent wyeliminował irytujący problem z wersji 4.2.1 iOS-a: będzie można w końcu zmienić funkcję bocznego przycisku z wyłączania głosu (Mute) na blokadę obracania (Rotation Lock); w tym celu Apple uzupełnił menu o osobną opcję konfiguracyjną. Mniej optymistyczna jest za to wiadomość, że iOS 4.3 beta jest przygotowywany jedynie z myślą o najnowszych urządzeniach, włączając w to także Apple TV, i nie zadziała już np. na modelach iPhone 3. i iPod touch drugiej generacji. Na razie nie wiadomo czy to oznacza, że w przyszłości warianty tych urządzeń zostaną wyłączone z cyklu aktualizacji.

Oprócz tego serwis Endgadget donosi, że w iOS-ie prawdopodobnie znaleziono nazwy przyszłych modeli iPhone'a i iPada. Włoska strona poświęcona produktom Apple'a iSpazio odkryła ślady nowych wizualnych efektów w iPhonie, które przypominają możliwości starego iPoda nano (5G). Te efekty nie są włączone, ale odwołania do nich można znaleźć w pliku .plist.

Z innych nowości w iOS-ie 4.3 beta: serwis 9to5 Mac natknął się na nową czcionkę w Notatkach i donosi, że budzik w iPhonie będzie mógł dzwonił aż dziesięć razy. Poza tym aplikacja FaceTime ma nową ikonkę. Z kolei MacRumours w pakiecie programistycznym znalazł nową funkcję o nazwie Find My Friends, która przypomina Google Latitude. W systemie iOS 4.3 są też informacje dotyczące obsługi kamery w iPadzie 2.

Beta powoduje niestabilne działanie wielu aplikacji, co jednak jest typowe dla wersji przedpremierowych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)