Philips chce stworzyć "dywany emitujące światło"

Philips chce stworzyć "dywany emitujące światło"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

18.12.2013 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Philips zdecydował się na współpracę z Desso. Rezultatem mają być „dywany emitujące światło”. Choć brzmi to trochę abstrakcyjnie, pomysł jest naprawdę niezły. Dzięki odpowiednim sterownikom Philips i Desso chcą uzyskać możliwość kontrolowania poszczególnych diod LED umieszczonych w dywanach/wykładzinach swojego pomysłu. W rezultacie właściciel takiej podłogi mógłby wyświetlać na niej komunikaty, dywan mógłby też wskazywać drogę za pomocą strzałek czy wyświetlać obrazki.

Producenci elektroniki użytkowej niezbyt często łączą siły z producentami wykładzin i płytek dywanowych. A jednak Philips zdecydował się na współpracę z Desso. Rezultatem mają być „dywany emitujące światło”.

Choć brzmi to trochę abstrakcyjnie, pomysł jest naprawdę niezły. Dzięki odpowiednim sterownikom Philips i Desso chcą uzyskać możliwość kontrolowania poszczególnych diod LED umieszczonych w dywanach/wykładzinach swojego pomysłu. W rezultacie właściciel takiej podłogi mógłby wyświetlać na niej komunikaty, dywan mógłby też wskazywać drogę za pomocą strzałek czy wyświetlać obrazki. W domu raczej taka funkcjonalność się nie przyda, ale w obiektach użyteczności publicznej, takich jak lotniska czy sklepy, już owszem.

Oczywiście komunikaty mogłyby się zmieniać w zależności od okoliczności, więc na przykład lotnisko mogłoby dzięki takiej wykładzinie skierować od razu pasażerów wysiadających z samolotu do konkretnej taśmy wydającej bagaże. Dodatkowo w sytuacjach awaryjnych takie dywany mogłyby wskazywać drogę do wyjścia ewakuacyjnego.

Choć ani Philips, ani Desso nie mówią na razie o domowych zastosowaniach swojego pomysłu, to Philips nie boi się eksperymentować z nowoczesnymi źródłami światła. W zeszłym roku ofertę oświetleniową holenderskiej firmy wzbogaciły żarówki Hue, które sprzedawane są między innymi w sklepach Apple. Dzięki tym żarówkom oraz odpowiedniej aplikacji użytkownik może zdalnie programować oświetlenie swojego domu. Udostępnienie użytkownikom kolejnego źródła światła i dodanie możliwości kontrolowania diod LED umieszczonych w dywanie nie powinno stanowić większego problemu.

Na pokaz możliwości „dywanów emitujących światło”. nie będziemy musieli długo czekać – produkt ma trafić na rynek już w przyszłym roku, w pierwszej kolejności pojawi się w Europie.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Google kupiło Boston Dynamics

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także