Okręty NATO w Gdyni. Zostaną na całe święta

Okręty NATO w Gdyni. Zostaną na całe święta

Okręty NATO w Gdyni. Zostaną na całe święta
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek
19.04.2019 11:15, aktualizacja: 19.04.2019 12:31

Niszczyciel, cztery fregaty i okręt zaopatrzeniowy - jednostki wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Morskich NATO pojawiły się w Gdyni. Będzie można podziwiać je przez cały weekend. Załoga tych okrętów to najlepsi z najlepszych.

Do Gdyni przypłynęły amerykański USS Gravely, hiszpański ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka TCG Gokova, brytyjska HMS Westminster i niemiecki FGS Rhön. To jednostki wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Morskich NATO.

- Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu – wyjaśnia w rozmowie z gdynia.pl kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

Jak czytamy na stronie gdynia.pl, okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.

Okręty NATO w Gdyni. Oto one

- Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów – dodaje kmdr ppor. Radosław Pioch. - Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach morskich. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu – tłumaczy.

Miłośnicy militariów będą mieć wyjątkową okazję, by zobaczyć te wyjątkowe jednostki z bliska. Trzy okręty zostaną udostępnione w weekend do zwiedzenia.

  • USS Gravely – w sobotę, 20 kwietnia od 13:00 do 15:00 przy nabrzeżu Francuskim
  • HMS Westminster – w sobotę, 20 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Bułgarskim
  • TCG Gokova – w niedzielę, 21 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Francuskim

Członkowie jednostek, które przypłynęły do Gdyni, zostaną nad polskim morzem przez całe święta. Grupa opuści port we wtorek, 23 kwietnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)