Okap kuchenny - jaki model wybrać?

Okap kuchenny - jaki model wybrać?
Źródło zdjęć: © Fotolia | akoji

31.08.2015 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby nasza kuchnia i pozostałe pomieszczenia nie były przepełnione nadmiarem kulinarnych zapachów należy dobrać odpowiedni okap. Nowoczesne urządzenie ma być nie tylko funkcjonalne, ale powinno również efektownie wyglądać. Na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań, które skutecznie oczyszczą powietrze z zapachu gotowanych potraw.

Okap kuchenny jest nieodzowną częścią wyposażenia kuchni. Celem tego urządzenia jest zapewnienie efektywnej wentylacji w pomieszczeniu, a także usunięcie nadmiaru gorącego powietrza. Dobry okap, podczas gotowania, nie tylko likwiduje nieprzyjemne zapachy, ale także minimalizuje efekt osadzania się tłustego kurzu na frontach i blatach mebli.

Okapy dzielą się na: kominowe, wyspowe, podszafkowe oraz blatowe. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze zależy od wielkości kuchni, usytuowania otworu wentylacyjnego oraz kuchenki. Jeśli nasze stanowisko do gotowania to tzw. wyspa kuchenna, to najbardziej praktyczny będzie okap wyspowy, który montowany jest do sufitu tuż nad płytą grzejną. Okapy podszafkowe to małe modele, prawie niewidoczne z zewnątrz, dzięki czemu świetnie się sprawdzą w małych pomieszczeniach. W przypadku okapu kominowego najlepiej jest go zamontować, gdy kuchenka stanowi element aneksu kuchennego, a w jej pobliżu znajduje się otwór wentylacyjny. Zaletą tego urządzenia jest to, że podłączone do kanału wentylacyjnego, umożliwia odprowadzanie powietrza od razu na zewnątrz budynku.

Obraz
© (fot. Fotolia / mariesacha)

Wydajność
Wydajność urządzenia mierzona jest w metrach sześciennych na godzinę. Im wyższa, tym szybciej powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz i filtrowane. Aby ustalić ten parametr musimy pomnożyć powierzchnię kuchni przez jej wysokość. Potem wynik mnożymy przez 6 i otrzymujemy najniższą potrzebną wydajność okapu lub przez 1. - i otrzymujemy maksymalną wydajność.

Cichy okap
Ważnym parametrem, który decyduje o komforcie pracy jest jego głośność. W nowoczesnych okapach poziom hałasu nie powinien być wyższy niż 5. dB. Dlatego urządzenie powinno tak pracować, aby po jego włączeniu można było prowadzić swobodną rozmowę.

Element dekoracyjny kuchni

Okap kuchenny oprócz funkcji użytkowej, stanowi także element dekoracyjny w kuchni. Producenci postanowili wyjść naprzeciw potrzebom klientów, dla których sama funkcjonalność już nie wystarcza i wprowadzili na rynek urządzenia, które łączą w sobie oryginalne wzornictwo i najnowsze rozwiązania technologiczne.

Poniżej przygotowaliśmy dla was zestawienie pięciu najbardziej popularnych okapów na rynku.

1. Franke FBI 512 ECO GR

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Prezentowany model to okap przeznaczony do zabudowy w szafce kuchennej. FBI 512 ECO GR posiada aluminiowy filtr przystosowany do mycia w zmywarce. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w trzy prędkości pracy wentylatora, dzięki czemu pochłania nieprzyjemne zapachy z wydajnością 300 metrów sześciennych na godzinę. Poziom wytwarzanego hałasu wynosi 62 dB. Za to dzięki oświetleniu halogenowemu możemy odpowiednio doświetlić strefę gotowania. Urządzenie firmy Franke kupimy w cenie 235 zł.

2. Gorenje DVG 600 ZBE

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Okap kominowy przyścienny o eleganckiej stylistyce, który został wyposażony w szereg przycisków, umożliwiających łatwe sterowanie urządzeniem. Jego głównymi zaletami jest intuicyjna obsługa, niezła wydajność (420 m3/h) - trzy stopnie mocy wentylatora, oświetlenie halogenowe, a przede wszystkim wysoka jakość w stosunku do ceny. Niestety minusem urządzenia jest to, że jest dość głośne. Poziom emitowanego przez nie hałasu w pomieszczeniu wynosi 62,5 dB. Okap kuchenny firmy Gorenje kupimy w cenie 515 zł.

3. Ciarko ORP 38

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Okap firmy Ciarko wykonany jest z blachy nierdzewnej. Urządzenie posiada silnik o mocy 800 m3/h, który emituje dźwięki na poziomie maksymalnie 52 decybeli. Natomiast na niższych stopniach prędkości urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Okap został również wyposażony w halogenowe oświetlenie oraz elektroniczne sterowanie, które podświetlane jest diodami Led Blue. Prezentowany model kupimy w cenie 1079 zł.

4. Cappini Bomero 90.2

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Prezentowany model został wykonany ze szlifowanej stali oraz hartowanej szyby. Okap wyposażono w cichy silnik, który posiada trzy biegi (wydajność na poziomie 510 m3/h) oraz funkcję automatycznego wyłączania po 15 minutach. Przy średniej prędkości pracy, głośność okapu nie przekracza granicy 49 dB. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w czujnik, który przypomni o wyczyszczeniu filtrów aluminiowych po 20 godzinach pracy. Urządzenie kupimy w cenie 1110 zł.

  1. Samsung HDC 9A90TX
Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Okap firmy Samsung został wyposażony w halogenowe oświetlenie oraz panel dotykowy ze szkła, który znacząco ułatwia korzystanie z okapu. Urządzenie posiada funkcję AirClean, która automatycznie uruchamia okap, co godzinę na 10 minut (na minimalnej prędkości), dzięki czemu powietrze w kuchni będzie zawsze świeże. Co więcej, okap charakteryzuje się wysoką wydajnością na poziomie 861 m3/h, zaś poziom hałasu wynosi 61 dB. Urządzenie firmy Samsung kupimy za 1230 zł.

_ Źródło: regiodom / deccoria / WP _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)