Trwa ładowanie...
dbj6a92

Odkryli największą podwodną jaskinię świata. Ma setki kilometrów

Nurkowie długo pracowali na swój sukces. Rozmiary podwodnych "komnat" budzą szacunek.
Share
Odkryli największą podwodną jaskinię świata. Ma setki kilometrów
Źródło: Youtube.com, Fot: Gran Acuífero Maya
dbj6a92

Meksykanie odnaleźli połączenie dwóch systemów rozległych jaskiń. Chodzi o Sac Actun mierzący około 263 kilometrów i 83-kilometrowy Dos Ojos. Ich łączna długość wynosi niemal 347 kilometrów.

Systemy jaskiń stykają się ze sobą w pobliżu nadmorskiego kurortu Tulum. Odkrycia nie dokonano przypadkowo. Od wielu miesięcy nurkowie penetrowali wszystkie odnogi podwodnych jaskiń na Półwyspie Jukatan. Teraz nie ukrywają dumy i radości.

To niesamowite odkrycie pomoże zrozumieć rozwój bogatej kultury regionu, który był zdominowany przez cywilizację Majów - powiedział Guillermo de Anda, szef zespołu Gran Acuifero Maya, który przeczesywał jaskinie.

Majowie wykorzystywali jaskinie jako źródło wody. Prowadzą do nich dziury w ziemi zwane cenote. Majowie budowali miasta w pobliżu takich otworów, by stale mieć dostęp do czystej i świeżej wody. Niektóre z cenote stały się obiektem kultu.

dbj6a92

Zobacz także: To piękne odkrycie jest ponurą przepowiednią dla Ziemi

Teraz lepiej możemy zrozumieć rytuały, pielgrzymki i sposób budowania wspaniałych osad przez przedstawicieli starożytnej cywilizacji - podkreśla Guillermo de Anda.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

dbj6a92

Podziel się opinią

Share
dbj6a92
dbj6a92
Więcej tematów