Nowe technologie dobre dla więzi rodzinnych

Nowe technologie dobre dla więzi rodzinnych

21.10.2008 12:30, aktual.: 21.10.2008 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma badawcza Pew Internet opublikowała właśnie wyniki badań dotyczące wpływu nowych technologii na więzi rodzinne i kontakty z bliskimi. Wbrew wcześniejszym opiniom ekspertów, okazuje się, że rozwój technologii nie tylko nie psuje stosunków pomiędzy rodziną czy znajomymi, ale wręcz je umacnia.

W badaniu Pew Internet, które zostało przeprowadzone metodą wywiadu grupowego, wzięło udział ponad 2250 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Celem było sprawdzenie różnych zmian w kontaktach rodzinnych, jakie powoduje używanie telefonów komórkowych czy internetu. Wyniki dostarczyły bardzo interesujących wniosków.

W badaniach 51% rodziców przyznało, że nieraz przeglądało różne strony internetowe razem z dziećmi co poprawiało komunikację między pokoleniami.

"Niektórzy analitycy obawiali się, że nowe technologie rozbiją jedność rodziny, ale my póki co widzimy przede wszystkim, że telefony komórkowe i internet pozwalają na zupełnie nowe metody komunikacji w rodzinie" - powiedział Tracy Kennedy z Uniwersytetu w Toronto.

Z badania możemy się również dowiedzieć, że sposób wykorzystywania technologii jest różny dla osób znajdujących się w różnych sytuacjach rodzinnych. Inaczej korzystają z niej rodziny posiadające dzieci, inaczej nieposiadające, a jeszcze inaczej osoby mieszkające razem, ale nie będące w związku.

Co ciekawe, okazało się, że "tradycyjna" rodzina cechuje się największym ze wszystkich grup zainteresowaniem nowymi technologiami. To właśnie ten typ rodziny aż w 89% przypadków zanotował cechę posiadania wielu telefonów i w 66% dostęp do bardzo szybkiego łącza. Średnia dla Stanów Zjednoczonych wynosi 52%.

Z badania wynika również kilka innych ciekawostek. Okazuje się, że aż 70% małżeństw korzysta w telefonu codziennie głównie po to by powiedzieć sobie "cześć" i chwilę porozmawiać. Jednocześnie 42% rodziców codziennie kontaktuje się ze swoimi dziećmi przez telefon komórkowy.

53% z ankietowanych odpowiedziało, że nowe technologie poprawiły ich możliwość kontaktu z oddalonymi członkami rodziny. Jednocześnie 47% uznało, że zwiększyły one stopień komunikacji codziennej z bliskimi mieszkającymi w tym samym domu.

Rozwój Internetu i technologii mobilnych sprawił, że telewizor nie jest już jedynym miejscem, przy którym gromadzi się rodzina czy znajomi. 25% pytanych osób stwierdziło, że mniej czasu spędza teraz przed telewizorem. Natomiast tylko 58% badanych w wieku 18-29 lat odpowiedziało, że ogląda telewizję codziennie.

Cały raport dostępny jest tutaj.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)