Nowe dowody w kwestii aborcji. Obalają popularny mit

Nowe dowody w kwestii aborcji. Obalają popularny mit
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

02.12.2019 13:35, aktual.: 06.12.2019 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badanie analizujące dane zbierane przez 17 lat wykazało, że przerywanie ciąży nie skutkuje w żaden sposób podwyższeniem ryzyka popełnienia samobójstwa. To zaprzecza często powielanemu mitowi.

Badanie było przeprowadzone w Danii na ogromnej grupie pół miliona kobiet.

- Pogląd, że aborcja prowadzi do myśli samobójczych, planów, a nawet prób, był wykorzystany jako część polityki aborcyjnej w niektórych regionach świata. Badania zaprzeczają takim wnioskom – powiedziała Julia Steinberg, naukowczyni z Uniwersytetu w Meryland.

Mimo to, lekarze w wielu miejscach na świecie są zobowiązani do przekazywania pacjentkom takich nieuzasadnionych informacji, a ostrzeżenia oparte są na badaniach obarczonych ograniczeniami i wadami.

Fałszywe informacje

W nowych badaniach naukowcy zamiast patrzeć tylko na zdrowie psychiczne po aborcji, porównali stany psychiczne kobiet przed i po niej, a także uwzględniali historię chorób psychicznych, kondycję fizyczną, psychiczną, wiek i status społeczno-ekonomiczny.

- Gdy przeanalizowaliśmy miesięczne wskaźniki prób samobójczych w ciągu roku przed i po aborcji u badanych kobiet, które taką przeprowadziły, okazało się, że w obu grupach nie było żadnych zmian w tych tendencjach - poinformowali autorzy badania.

Źródło: sciencealert.com, guttmacher.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)