Trwa ładowanie...
dmtmfxk
CHIP

NIK krytykuje masową inwigilację Polaków

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym stwierdza, że uprawnienia polskich służb, jeśli chodzi o dostęp do danych telekomunikacyjnych są o wiele za duże. Prezes NIK wzywa do zmiany prawa, tak aby chroniło ono wolności obywatelskich Polaków przed nadmierną ingerencją państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NIK krytykuje masową inwigilację Polaków
(Maksim Kabakou - Fotolia.com)
dmtmfxk

- _ Obowiązujące w Polsce przepisy i procedury dotyczące pozyskiwania przez służby specjalne, policję, policję skarbową danych telekomunikacyjnych nie chronią dostatecznie praw i wolności obywatelskich przed ingerencją państwa _ - powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Najwyższa Izba Kontroli krytykuje brak doprecyzowania przepisów, apeluje również o powołanie niezależnego organu, który kontrolowałby zasadność pozyskiwania, przetwarzania i archiwizowania danych teleinformatycznych. NIK domaga się również stworzenia systemu zbierania informacji o zakresie pozyskiwanych danych. System ten służyłby do informowania społeczeństwa o tym, jakie dane i w jaki sposób są pozyskiwane przez nasze służby.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła audyt w w policji, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Ministerstwie Finansów, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, wybranych sądach i prokuraturach. Najczęstsze, wykryte nieprawidłowości to żądanie przez służby danych starszych niż pozwalają na to przepisy, przekazywanie przez operatorów danych o szerszym zakresie, niż przewiduje to ustawa, nieusuwanie zbędnych danych, pozyskiwanie danych przez nieuprawnionych funkcjonariuszy lub niezidentyfikowane osoby oraz żądanie treści SMS-ów w sprawach cywilnych.

dmtmfxk

Pomimo wykrycia licznych nadużyć, NIK ocenił mechanizm pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych jako pozytywny. Innego zdania jest jednak Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz, która zaskarżyła przepisy o billingach z ustaw o policji, Straży Granicznej, Kontroli Skarbowej, ŻW, ABW i Agencji Wywiadu, Służbie Celnej, CBA, SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego. Lipowicz domaga się większej kontroli pozyskiwania danych, stosownych przepisów dotyczących ich niszczenia, oraz respektowania przez służby tajemnic: lekarskiej, adwokackiej i dziennikarskiej.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Wygląd i funkcje Androida 4.3 Jelly Bean na każdym smartfonie bez rootowania"

dmtmfxk

Podziel się opinią

Share

dmtmfxk

dmtmfxk
Więcej tematów