Trwa ładowanie...
dr2y6e2
dr2y6e2

US Navy SEALs

Oddziały SEALs działają w wodzie, na lądzie i w powietrzu Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

US Navy SEALs to elitarna jednostka Sił Operacji Specjalnych Marynarki Stanów Zjednoczonych Ameryki. Swoją nazwę „Foki” zawdzięczają wielozadaniowości: działaniom w wodzie, w powietrzu i na lądzie (sea, air, land).

Navy SEALs – powstanie

Jednostka Navy SEALs powstała w 1961 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy'ego. Niepokoje panujące w południowo-wschodniej Azji, przede wszystkim w kontekście wojny w Korei (1950-1953) przyczyniły się do podjęcia starań utworzenia elitarnej, świetnie wyszkolonej jednostki do zadań specjalnych. Oddziały SEALs wzorowane były na grupie Underwater Demolition Team (UDT), która działała w amerykańskiej armii jeszcze w czasie II wojny światowej.

W 1962 roku oddziały SEALs gotowe były do pierwszych działań. W kolejnych latach brały udział w każdym dużym konflikcie zbrojnym prowadzonym przez siły USA, poczynając od wojny w Wietnamie. Obecnie SEALs prowadzą także specjalne akcje rozpoznawcze i operacje bezpośrednie, między innymi tzw. VBSS, czyli przejmowanie jednostek pływających.

Navy SEALs – specyfika

Początkowo Navy SEALs działały w ramach tzw. taktyki niebieskiej, czyli w różnego rodzaju akcjach związanych z działaniem wojskowym w akwenach wodnych (jeziorach, morzach, oceanach). Z czasem jednostka przeszła do zaawansowanych operacji na lądzie oraz w powietrzu.

Do zadań SEALs należy zwiad specjalny, działanie antyterrorystyczne, zagraniczna obrona wewnętrzna oraz operacje bezpośrednie.

Navy SEALs – szkolenie rekrutów

Trening kandydatów na SEALs jest zaliczany do najtrudniejszych spośród szkoleń wszystkich jednostek na całym świecie. Pierwsza część szkolenia trwa 25 tygodni i nazywana jest BUD/S. Dzieli się na trzy fazy. Pierwsza, ukierunkowana na kondycję fizyczną, trwa 8 tygodni. Program zawiera intensywne ćwiczenia: pływanie, bieganie, biegi z przeszkodami, ale też ograniczanie snu czy przyzwyczajanie do warunków nadzwyczajnych (zimna, namoknięcia, wycieńczenia). Faza druga trwa 8 tygodni i skupia się na pływaniu i nurkowaniu, także z wykorzystaniem metod walki. Trzecia, najdłuższa faza trwająca 9 tygodni, to działania lądowe, poznanie sztuk walki, nabywanie umiejętności obserwacji i szybkiego reagowania.

Kolejnym szkoleniem w SEALs jest SQT, czyli 26-tygodniowy trening, podczas którego rekruci przygotowywani są do użycia broni, działań w małych grupach, nawigacji lądowej, wyburzania, nabierania umiejętności medycznych, treningu w zimnej wodzie i operacji morskich. Po przejściu drugiego szkolenia pozostaje ostatni trening zwany SERE (survival, evasion, resistance, escape).

Kandydaci, którzy przetrwają serię treningów SEALs, otrzymują Odznakę Walki Specjalnej (Trójząb SEALs).

Navy SEALs – struktura

Jednostka Navy SEALs składa się z 9 oddziałów, a każdy z nich z 8 plutonów. Początkowo każdy oddział szkolony był do operacji w konkretnym regionie świata, jednak na początku XXI wieku, który przyniósł walkę z terroryzmem, cała jednostka przygotowywana jest do zadań na różnych terenach. Siedzibami SEALs są Coronado (Kalifornia) i Little Creek (Delaware). W pierwszym z miast stacjonują oddziały I, III, V i VII, w drugim natomiast II, IV, VIII i X. Specjalny oddział antyterrorystyczny DEVGRU prowadzi szkolenia w Virginia Beach (Wirginia), w ośrodku Dam Neck.

Navy SEALs – akcje

Oddziały Navy SEALs od momentu gotowości bojowej w 1962 roku, prowadzą działania operacyjne, nie tylko podczas wojen, ale również akcji utrzymania pokoju czy zapobiegania terroryzmowi. Pierwszą misją SEALs był udział w wojnie w Wietnamie w latach 1963 – 1975. Zginęło wtedy 49 komandosów, ale oddział zasłynął jako „diabły z zielonymi twarzami”.
Siły brały też udział w inwazji na Granadę w 1983 roku, której celem było obalenie ustanowionego drogą zamachu stanu rządu komunistycznego.

Sześć lat później SEALs zostali wysłani na operację „Just Cause” do Panamy. Ich zadaniem było powstrzymanie dyktatora Manuela Noriegi przed ucieczką z kraju. W 1990 roku jednostka brała udział w akcji „Pustynna Burza” podczas I wojny w Zatoce Perskiej. W 1993 roku SEALs uczestniczyli w operacji „Restore Hope” w Somalii, a w 1997 roku, podczas wojny domowej na Bałkanach, ujęli zbrodniarza serbskiego, Miroslava Tadicia.

Poza tym w 2002 roku SEALs brali udział w operacji „Anaconda”, a następnie „Enduring Freedom”, gdzie towarzyszyli im żołnierze GROM-u. W 2003 roku amerykańska jednostka specjalna została wysłana do Iraku w ramach operacji „Iraqi Freedom”.

Najsławniejszą jednak akcją SEALs było zabicie Osamy bin Ladena w Abottabad, w Pakistanie (2011 r.). Operacja nosiła nazwę „Włócznia Neptuna”.

Navy SEALs — wyposażenie

Wyposażenie „Fok” składa się z broni głównej: karabinów modułowych (Mk 16/Mk17), automatycznych (między innymi H&K HK416), strzelb powtarzalnych (M590, M870), granatników (M203, M320), karabinów wyborowych (M110, M40) oraz pistoletów maszynowych (H&K UMP, H&K MP7A1). SEALs posługują się również bronią boczną, czyli pistoletami M9, M11, H&K USP i M1911.

US Navy SEALs
Główna siedziba

Coronado, Little Creek

Rok założenia

1961

Typ organizacji

militarna

Cele

antyterroryzm, operacje bezpośrednie

dr2y6e2
dr2y6e2
dr2y6e2
Więcej tematów
dr2y6e2