Nauka strącania dronów w szkołach średnich

Nauka strącania dronów w szkołach średnich
Źródło zdjęć: © USAF

20.08.2013 12:30, aktual.: 20.08.2013 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Irańska Gwardia Rewolucyjna ma zamiar wprowadzić w szkołach
średnich naukę walki z dronami - poinformował w poniedziałek irański dziennik "Etemad". Eksperci
uznają to za propagandę i część kampanii wymierzonej w nowego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Gazeta, która powołuje się na tymczasowego dowódcę kontrolowanej przez Gwardię Rewolucyjną paramilitarnej milicji Basidż generała Alego Fazlego, podała, że od września nauka walki z dronami ma być częścią specjalnego programu szkolnego obejmującego lekcje z "gotowości obronnej".

"Etemad" nie wyjaśnia, na czym dokładnie ma polegać to szkolenie, ale pisze, iż z jego planu wynika, że może to być nauka przeprowadzania ataków hakerskich na systemy komputerowe dronów. Radykalni irańscy politycy od dawna walczą o to, by armia odgrywała większą rolę w systemie edukacyjnym kraju - wyjaśnia agencja AP.

Internetowy dziennik "Scotsman" zwraca uwagę, że Teheran lubi się chwalić technologicznym zaawansowaniem swego uzbrojenia i utrzymuje nawet, że ma własne drony, ale większość ekspertów nie daje temu wiary.

Niektórzy specjaliści nie wierzą, że nowy program nauczania ma na celu "wyhodowanie nowej generacji cyberwojowników" - pisze "Scotsman".

- _ W jaki sposób te dzieci mają strącać drony? Procami? _ - komentuje w rozmowie ze "Scotsmanem" pochodzący z Iranu ekspert IDC, prywatnego izraelskiego uniwersytetu w Hercliji, Meir Jawedanfar.

- _ Celem szkolenia nie jest nauczenie dzieci strącania dronów, lecz pranie mózgów i przekonanie ich, że Ameryka jest odwiecznym wrogiem Iranu _ - mówi Jawedanfar. Wyjaśnia też, że konserwatywne siły w irańskiej polityce starają się "ze wszech miar utrudnić życie" nowemu prezydentowi Hasanowi Rowhaniemu, który obiecał podjąć "poważny dialog" z Zachodem, by załagodzić napięcia narosłe wokół irańskiego programu nuklearnego.

Irańskie siły zbrojne przechwyciły w 201. roku amerykański szpiegowski samolot bezzałogowy RQ-170 Sentinel. Od tego czasu władze w Teheranie utrzymują, że przechwycono więcej dronów, włącznie z produkowanym przez koncern Boeing modelem ScanEagle. Jak przypomina portal "Wired", komentując informacje o nauce strącania dronów, Teheran utrzymuje, że RQ-170 Sentinel został przechwycony dzięki "zdezorientowaniu" jego systemu GPS.

W grudniu 201. roku Iran poinformował, że przechwycono amerykański samolot bezzałogowy, który naruszył irańską przestrzeń powietrzną w rejonie Zatoki Perskiej. Marynarka wojenna USA zaprzeczyła tym doniesieniom.

Mający opinię polityka umiarkowanego Rowhani objął urząd prezydenta 3 sierpnia po wygraniu 14 czerwca pierwszej tury wyborów, w której pokonał bardziej konserwatywnych kontrkandydatów. Uzyskał wtedy poparcie wyborców centrowych i sprzyjających reformom. Konserwatywni deputowani zarzucają mu, że jest nadmiernie przyjazny wobec Zachodu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)