Trwa ładowanie...
d2lzzys
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Internet

NASK walczy z wirusem Virut

Eksperci z instytutu badawczego NASK przejęli kolejne 15 domen służących do rozpowszechniania i kontrolowania szkodliwego oprogramowania o nazwie Virut
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASK walczy z wirusem Virut
(Thinkstockphotos)
d2lzzys

Jest to kolejny z zapowiadanych przez instytut etapów działań podjętych na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników internetu. "NASK zaprzestaje utrzymywania między innymi domeny lometr.pl stanowiącej jeden z głównych elementów niebezpiecznej sieci. Podjęte przez NASK działanie jest kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym tygodniu procesu likwidacji zagrożenia ze strony groźnego botnetu" - przypomniano w komunikacie.

Czym jest Virut?

Virut to groźny wirus zarażający komputery internautów. Rozpowszechnia się między innymi przez luki w przeglądarkach, a także przez zainfekowane strony www. Grupy zarażonych komputerów tworzą tzw. botnet i służą do działań niezgodnych z prawem - zmasowanych ataków sieciowych, rozsyłania spamu, kradzieży poufnych danych. Ten niebezpieczny proceder odbywa się bez wiedzy nieświadomych zagrożenia użytkowników komputerów.

d2lzzys

W ubiegłym tygodniu ekspertom z NASK, w czasie największej dotychczas w Polsce akcji tego typu, udało się przejąć 2. polskie domeny internetowe służące do zarządzania siecią komputerów zainfekowanych groźnym wirusem Virut.

Jak poinformowali przedstawiciele instytutu, po przejęciu komunikacji w jednym z największych botnetów na świecie, CERT Polska, działający w ramach instytutu NASK, prowadzi intensywną analizę połączeń zarażonych komputerów z internetem. _ "Pozyskiwane informacje o działaniach botnetu pozwolą w przyszłości na jeszcze skuteczniejsze przeciwdziałanie zagrożeniom sieciowym. Jednocześnie CERT Polska przekazuje informacje o ofiarach Viruta do operatorów sieci" _ - napisali.

NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa funkcjonuje jako instytut badawczy, podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Instytucja pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych w domenie ".pl".

d2lzzys

Podziel się opinią

Share

d2lzzys

d2lzzys
Więcej tematów