NASA: Wizyta Jim'a Bridenstine'a w SpaceX

NASA: Wizyta Jim'a Bridenstine'a w SpaceX

NASA: Wizyta Jim'a Bridenstine'a w SpaceX
Źródło zdjęć: © East News | FR170211 AP/Associated Press/East News
Karolina Modzelewska
12.10.2019 19:10

Administrator NASA odwiedził fabrykę SpaceX w Kalifornii. Rozmawiał z Elonem Muskiem o kontrowersjach, które powstały wokół programu komercyjnych lotów załogowych NASA. Wszystko odbyło się pod bacznym okiem kamer.

Jim Bridenstine został oprowadzony po fabryce SpaceX, a następnie rozmawiał z Elonem Musk'iem i astronautami - Bobem Behnkenem i Dougiem Hurleyem, którzy mają wziąć udział w pierwszej załogowej misji SpaceX.

Musk i Bridenstine wspólnie przyznali, że głównym priorytetem obecnych prac jest stworzenie kosmicznych pojazdów, które dotrą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Elon Musk: Opóźnienia w produkcji kapsuły Dragon

W trakcie rozmów Elon Musk nawiązał do opóźnień w budowie załogowej kapsuły Dragon. Według niego należy je "powiązać z niedostatecznym finansowaniem ze strony Kongresu w początkowych fazach programu".

Musk zaznaczył również, że jedynie 5% zasobów posiadanych przez SpaceX jest przeznaczonych na konstrukcję Starship, a pozostałe środki trafiają do priorytetowego projektu, czyli budowy kapsuły Dragon.

NASA: Bridenstine zadowolony z efektów prac

Bridenstine i Musk wyrażają zgodność co do testowego lotu Crew Demo 2. Ich zdaniem wszystko jest na dobrej drodze, aby mógł odbyć się w przeciągu nadchodzących tygodni. Poprzedni test zakończył się porażką, ponieważ zawiodły silniki systemu ewakuacji.

Panowie rozmawiali również o systemie ewakuacji kapsuły w czasie lotu, który ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, załogowy lot powinien odbyć się w pierwszym kwartale 2020 roku.

Elon Musk: Nowe spadochrony

W trakcie wizyty Bridenstine'a Elon Musk przedstawił zalety nowych spadochronów Mark 3, które jego zdaniem są najlepszymi w historii.

- Uważamy, że spadochrony Mark 2 są bezpieczne, ale Mark 3 są pewnie 10 razy bezpieczniejsze – powiedział Musk.

NASA i SpaceX wydają się przekonane do wspólnego projektu i z nadzieją czekają na pierwszy załogowy lot kapsuły Dragon.

Źródło: SpaceX

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)