Najlepsze aplikacje do obserwacji kosmosu

Najlepsze aplikacje do obserwacji kosmosu

Najlepsze aplikacje do obserwacji kosmosu
10.08.2016 14:18, aktualizacja: 29.12.2016 08:22

Perseidy 2016, czyli noc "spadających gwiazd" już za chwilę. Skoro i tak będziemy patrzeć w niebo i wypatrywać meteorów, może warto spojrzeć przez ekran smartfona? Aplikacje - i te darmowe i płatne - znakomicie tłumaczą, jakie konstelacje, planety i gwiazdy mamy właśnie przed oczami. A może wolelibyście polować na przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Jest kilka programów, które mogą nam w tym pomóc.

Perseidy 2016, czyli noc "spadających gwiazd" już za chwilę. Skoro i tak będziemy patrzeć w niebo i wypatrywać meteorów, może warto spojrzeć przez ekran smartfona? Aplikacje - i te darmowe i płatne - znakomicie tłumaczą, jakie konstelacje, planety i gwiazdy mamy właśnie przed oczami. A może wolelibyście polować na przelot międzynarodowej stacji kosmicznej? Jest kilka programów, które mogą nam w tym pomóc.

1 / 4

Sky Map

323925266995292585
Fot. Google

Jedną z najlepszych, najprostszych oraz darmowych aplikacji, które pomogą nam w obserwacjach kosmosu jest Sky Map na Androida. Aplikacja wykorzystuje lokalizację, dzięki czemu jest w stanie ustalić, co znajduje się nad naszą głową. Sky Map identyfikuje gwiazdy, planety, mgławice. Wystarczy uruchomić aplikację i spojrzeć w niebo, a na ekranie smartfona zostaną wyświetlone i zidentyfikowane obiekty, na które właśnie patrzymy.

Zobacz, jak wygląda Ziemia z pokładu międzynarodowej stacji kosmicznej:

2 / 4

Sky View Free

323925266995554729
Fot. Sky View

Darmowa aplikacja, dostępna i na Androida, i na iOS, nie tylko identyfikuje obiekty na niebie, ale w przypadku gwiazdozbiorów zarysowuje także ich kształt. Dzięki temu można dokładnie zrozumieć, dlaczego Lew został w ten sposób nazwany. Niestety, darmowa wersja Sky View nie pozwala na przybliżanie i oddalanie obrazu. Ale jak będziecie odpowiednio cierpliwi, to być może uda się wam zauważyć w aplikacji, gdzie obecnie znajduje się międzynarodowa stacja kosmiczna.

3 / 4

ISS Detector

323925266995685801
Fot. ISS Detector

Aplikacja, dzięki której zawsze będziecie wiedzieć, kiedy międzynarodowa stacja kosmiczna przelatuje nad Polską. Program nie tylko poinformuje o zbliżających się przelotach, można w nim także sprawdzić, kiedy i w jakim kierunku należy patrzeć w niebo. ISS Detector dostępny jest za darmo na Androida. Na iOS podobną aplikacją jest ISS Spotter.

4 / 4

Mobile Observatory

323925266995816873
Fot. Wolfgang Zima

Mobile Observatory to z kolei chyba najlepsza aplikacja dla amatorów astronomii. Dostępna jest tylko na Androida. Znajdziecie w niej wszystkie wymienione wcześniej funkcje (identyfikowanie obiektów niebieskich, podpowiedzi o przelotach ISS), ale też informacje o przelotach komet, o tym, czy kolejne zaćmienie Słońca będzie widoczne z waszego miejsca zamieszkania i koniunkcjach planet. Jednym słowem - Mobile Observatory to kombajn, aplikacja "wszystkomająca". Natomiast nie jest ona darmowa - w Google Play kosztuje 21,29 zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)