Mobilna wolność - rewolucja w zakresie mobilnego internetu

Mobilna wolność - rewolucja w zakresie mobilnego internetu

Mobilna wolność - rewolucja w zakresie mobilnego internetu
30.03.2010 00:01, aktualizacja: 09.04.2010 15:28Według serwisów branżowych z początkiem bieżącego roku rozpoczęła się długo wyczekiwana era internetu mobilnego. Usługa ta powoli staje się dominującym sposobem korzystania z sieci również wśród Polskich użytkowników. Osoby młode, które wychowały się w środowisku internetu, to pierwsze pokolenie, które pojęcie "wolności" łączy właśnie z dostępem do sieci.
Według serwisów branżowych z początkiem bieżącego roku rozpoczęła się długo wyczekiwana era internetu mobilnego. Usługa ta powoli staje się dominującym sposobem korzystania z sieci również wśród Polskich użytkowników. Osoby młode, które wychowały się w środowisku internetu, to pierwsze pokolenie, które pojęcie "wolności" łączy właśnie z dostępem do sieci.

Powszechny dostęp do internetu został niedawno uznany przez Sąd Najwyższy Francji za jedno z praw podstawowych. Obrazuje to fakt, że wielu młodych ludzi nie wyobraża sobie dziś życia w oderwaniu od możliwości komunikacyjnych jakie oferuje dostęp do internetu. Co wiecej, coraz większa liczba młodych i aktywnych osób, przesiada się z internetu stacjonarnego na mobilny dostęp do sieci.

Potrzeba mobilnego dostępu do sieci

Jednym z kluczowych technologicznych wyznaczników usieciawiania społeczeństwa są urządzenia mobilne. Wzmacniają one potrzebę korzystania z internetu mobilnego, co znajduje potwierdzenie w raporcie wydanym pod koniec zeszłego roku przez firmę Gemius. Według raportu najpopularniejszym urządzeniem z kategorii "telefony komórkowe", z którego Polacy łączyli się w ubiegłym roku z internetem był iPhone firmy Apple. Na drugim miejscu znalazła się multimedialna Nokia E51. na trzecim zaś Sony Ericsson K800. iPhone z czternastoprocentowym udziałem w rynku w listopadzie zeszłego roku pobił konkurentów na głowę przede wszystkim ze względu na multum funkcji, które oferuje, oraz elastyczność w zakresie ich dostosowania do potrzeb własnych użytkownika. Trend ten podchwycili operatorzy komórkowi, którzy z roku na rok oferują coraz wyższe limity transferu, by użytkownik mógł w pełni cieszyć się możliwościami swojego urządzenia.

Większe potrzeby – wyższe limity

Sytuacja ma się podobnie jeśli chodzi o użytkowników mobilnego internetu w laptopach. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wraz z końcem ubiegłego roku liczba modemów umożliwiających korzystanie z internetu mobilnego zrównała się w Polsce z liczbą łącz xDSL, umożliwiających dostęp do internetu stacjonarnego z wykorzystaniem linii telefonicznej. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę użytkowników korzystających z mobilnego internetu w komórkach w ramach abonamentu lub w ofercie pre-paid, wielkość ta może być znacznie większa.

Co rewolucja w zakresie mobilnego internetu oznacza, dla dotychczasowych użytkowników internetu stacjonarnego i użytkowników internetu mobilnego w ograniczonym modelu?

Warto po raz kolejny podkreślić, że w bieżącym roku operatorzy mobilnego internetu zaproponowali zdecydowanie wyższe limity transferu danych niż w zeszłym roku. Oznacza to, że internet mobilny można wreszcie traktować równorzędnie z internetem stacjonarnym, nie zapominając oczywiście o jego ewidentnych przewagach nad tym starszym rozwiązaniem.

Weźmy na przykład pod lupę ofertę Orange FreeOrange Free, którą już od listopada ubiegłego roku kusi nas firma Orange. Orange Free to taryfa występująca w 5 wariantach, dzięki czemu charakteryzuje ją elastyczność, tak pożądana przez użytkowników mobilnego internetu. W najtańszym wariancie - 39,539,5 za 39,5. PLN użytkownik zyskuje limit 2 GB miesięcznego transferu, co z pewnością spotka się z zainteresowaniem osób korzystających z mobilnego internetu mniej intensywnie, które w dalszym ciągu za podstawowy kanał dostępu do sieci uznają linię naziemną, bądź osiedlowy LAN.

Prawdziwe możliwości otwierają się jednak wraz z taryfą StandardStandard, w której użytkownik dostaje na miesiąc 4 GB danych w cenie 60 PLN. Taryfa optymalna - Orange Free OptimumOrange Free Optimum to rozwiązanie dla osób, które korzystają z internetu mobilnego w równym stopniu, co ze stacjonarnego.

Oferty Orange Free PremiumOrange Free Premium i Orange Free PlatinumOrange Free Platinum to rozwiązanie dla użytkowników wymagających stałego, niezawodnego dostępu do mobilnego internetu na okrągło. Operator zadbał o potrzeby tego typu osób dając im odpowiednio 2. i 35 GB transferu w cenie 120 i 150 PLN. Oba warianty, a także wariant Orange Free Optimum zawierają przysłowiowy "haczyk", jakim jest promocja, w której abonent zyskuje dostęp do mobilnego internetu przez całe dwa miesiące za złotówkę.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie