Microsoft Security Essentials - darmowy antywirus

Microsoft Security Essentials - darmowy antywirus
Źródło zdjęć: © Microsoft

16.03.2010 15:11, aktual.: 16.03.2010 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lista rozpoznanych zagrożeń internetowych dla naszych komputerów osobistych powiększa się każdego dnia. Nierozważne korzystanie z Sieci może doprowadzić nie tylko do zainfekowania komputera groźnym wirusem, ale także do przejęcia nad nim kontroli przez środowiska przestępcze. Jak chronić swoje dane prywatne przed ich wykradzeniem przez hakerów? Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest Microsoft Security Essentials.

Choć już nieraz media informowały o dziesiątkach tysięcy użytkowników komputerowych, którzy padli ofiarami złośliwego oprogramowania czy też ataków phishingowych, wciąż zaskakująco duża liczba użytkowników nie chroni swoich komputerów. Jako powody tej sytuacji wymieniają wysoki koszt zakupu odpowiedniego oprogramowania i jego subskrypcji, brak zaufania do internetowych metod płatności, zmęczenie używaniem wersji próbnych oraz nieefektywne działanie programów antywirusowych na słabszych komputerach.

Jako darmowe narzędzie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows, Microsoft Security Essentials nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami czy płatnościami. Nie wymaga wykupienia praw do dalszego używania, z czym mamy do czynienia z próbnymi wersjami oprogramowania. Prosta jednorazowa instalacja oraz domyślnie ustawione automatyczne aktualizacje biblioteki znanych zagrożeń powodują, że możemy chronić nasze komputery w sposób łatwy i wymagający od nas jedynie minimum uwagi. Microsoft Security Essentials zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym. Jest narzędziem w walce ze znanymi złośliwymi programami oraz działa przeciwko centrom ich dystrybucji.

Microsoft Security Essentials wykorzystuje zaawansowany mechanizm skanowania oraz usuwania plików oparty na bazie danych rozpoznanych zachowań typowych dla złośliwego oprogramowania. Dane do tej bazy są automatycznie pobierane z ponad 45. milionów komputerów z całego świata i analizowane przez Microsoft Security Response Center. Microsoft Security Essentials skutecznie walczy z rootkitami i innymi agresywnymi programami. Microsoft Security Essentials umożliwia także przeskanowanie lub wyczyszczenie systemu nawet wtedy, gdy ten jest całkowicie nieaktywny.

Uzupełnieniem programu jest dedykowany serwis Dynamic Signature Service. Dzięki niemu użytkownicy PCetów są na bieżąco chronieni przed zagrożeniami i nie muszą czekać do kolejnej aktualizacji bazy wirusów. Microsoft Security Essentials wykorzystuje dane Dynamic Signature Service w celu wyszukiwania podejrzanych zachowań danego programu zanim ten zostanie uruchomiony. Program ostrzega użytkowników za każdym razem, gdy wykryje oprogramowanie lub wirusy chcące zainstalować się lub uruchomić na ich komputerach i jeżeli zachowanie spełnia charakterystykę typową dla złośliwego oprogramowania, przerywa ten proces. Oprogramowanie Microsoft umożliwia użytkownikom trzy rodzaje skanowania komputera:
- Domyślnie ustawione szybkie sprawdzenie obejmuje te obszary dyskowe, które są najbardziej narażone na zainfekowanie przez złośliwe oprogramowanie
- Pełne sprawdzenie skanuje wszystkie pliki zapisane w komputerze, jak również jego rejestr i uruchomione programy

Obraz
© (fot. Microsoft)

- Natomiast w skanowaniu indywidualnym użytkownik sam decyduje, które obszary mają być sprawdzone.

Użytkownicy mogą także swobodnie określić porę sprawdzenia komputera przez oprogramowanie. Domyślnie skanowanie systemu jest ustawione na godzinę 2 w nocy.

W przypadku wykrycia potencjalnego zagrożenia, Microsoft Security Essentials informuje o tym użytkownika i kategoryzuje je jako bardzo wysokie, wysokie, średnie lub niskie. Od użytkownika zależy jakie działanie wobec tego zagrożenia podejmie. Domyślnie program automatycznie usuwa wszystkie pliki zdiagnozowane jako bardzo wysokie i wysokie zagrożenie. W każdej chwili użytkownik może zmienić domyślne ustawienia programu.

Codziennie aktualizowana baza wykrytych zachowań typowych dla złośliwego oprogramowania sprawia, że Microsoft Security Essentials zapewnia najbardziej bieżącą ochronę przed nimi. Program informuje o stanie bezpieczeństwa komputera poprzez specjalną ikonę widoczną na pasku zadań. Zmiana jej koloru jest czytelnym sygnałem do podjęcia zalecanych działań przez użytkownika komputera:

- Kolor zielony ikony oznacza, że komputer jest w pełni bezpieczny, baza zachowań aktualna, a użytkownik nie musi podejmować dodatkowych działań.
- Żółty kolor oznacza, że użytkownik powinien rozważyć podjęcie takich działań jak zeskanowanie systemu, uruchomienie ochrony w czasie rzeczywistym, natomiast sam system nie jest narażony na niebezpieczeństwo.
- Kolor czerwony oznacza, że komputer jest zagrożony i użytkownik powinien niezwłocznie podjąć działania w celu zabezpieczenia komputera.

W przypadku wykrycia bardzo wysokiego zagrożenia, Microsoft Security Essentials podejmuje samodzielne działanie po upływie 1. minut od zawiadomienia użytkownika o zagrożeniu i braku reakcji z jego strony.

Microsoft Security Essentials jest dostępny do bezpłatnego pobrania ze strony oficjalnej. Nie wymaga przechodzenia przez złożone procesy rejestracji i podawania danych prywatnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)