Mark Zuckerberg oskarżony

Mark Zuckerberg oskarżony

Mark Zuckerberg oskarżony
Źródło zdjęć: © chip.pl
05.06.2012 15:38

Insider trading to transakcje papierami wartościowymi notowanymi na rynku giełdowym danej spółki dokonywane przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych dotyczących tej spółki i wykorzystujące te informacje do osiągnięcia prywatnego zysku. Czy właśnie tego dopuścił się Zuckerberg?

Inwestorzy stawiający na Facebooka są, delikatnie rzecz ujmując, rozczarowani jego pierwszą publiczną ofertą. Na dodatek istnieje podejrzenie, że Zuckerberg wykorzystał niejawne informacje dotyczące akcji, by zarobić miliard dolarów na przewartościowanych papierach wartościowych. Inwestorzy złożyli pozew sądowy.

Według pozwu, Zuckerberg i zarząd Facebooka wiedzieli, że portal nie będzie miał dostatecznych przychodów z reklam, by uzasadnić cenę 3. dolarów za akcję, i że Morgan Stanley, JPMorgan i Goldman Sachs ich przed tym ostrzegali.

Jak czytamy w pozwie, Zuckerberg, zamiast próbować ratować sytuację, pozbył się akcji, póki wciąż miały wysoką wartość. Poinformowani o przewartościowaniu zostali też najwięksi inwestorzy i tylko oni.

Zuckerbergowi nie zostały postawione zarzuty karne. Jeszcze.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Pojutrze Google zrewolucjonizuje swoje mapy"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)