Magnes niszczy dane na dysku. Prawda czy fałsz?

Magnes niszczy dane na dysku. Prawda czy fałsz?

Magnes niszczy dane na dysku. Prawda czy fałsz?
Źródło zdjęć: © CHIP
01.08.2011 10:25, aktualizacja: 01.08.2011 12:21

Magnes niszczy dane na dysku - tak brzmi uporczywie powtarzane stwierdzenie, ale czy jest ono prawdziwe? Wyjaśniamy, jak pola magnetyczne działają na dyski twarde.

MIT Mówi się, że pole magnetyczne może kasować dane na nośnikach i powinniśmy uważać, by w pobliżu komputera nie kłaść magnesów, ani nie trzymać dysku twardego na głośniku.

FAKTY Magnes kasuje dane z dyskietek, jednak dyskom twardym nic się nie stanie nawet w przypadku kontaktu z magnesem neodymowym, używanym m.in. do... kasowania danych z dysków. Takie magnesy są przecież elementami serwomechanizmu kontrolującego ruchy głowicy odczytującej i zapisującej. Im magnes jest mocniejszy, tym szybciej porusza się po talerzu głowica i tym krótszy jest czas dostępu.

Obraz
© (fot. CHIP)

Aby zrozumieć, dlaczego nawet takie magnesy nie kasują danych, przyjrzyjmy się szczegółowo talerzom z danymi. Współczesne dyski twarde o pojemności 1 terabajta lub większej składają się nawet z czterech talerzy pokrytych magnetyczną warstwą dwutlenku żelaza lub kobaltu; pojemność takiego talerza wynosi maksymalnie 69. GB. Dane zapisywane są na talerzu w małych, magnetycznych segmentach w postaci bitów, które mogą mieć dwa stany odpowiadające biegunom magnetycznym – 0 lub 1. Od 2005 r. bity są zapisywane na talerzach dysków twardych pionowo. Proces pionowego zapisu pozwala na zachowanie do 155 Gb (ok. 19 GB) na powierzchni jednego centymetra kwadratowego. W celu odczytania lub zapisania informacji na magnetycznym talerzu głowica dysku zbliża się do jego powierzchni na odległość 10 nanometrów. W trakcie procesu odczytu danych stan namagnesowania bitów wywołuje efekt GMR (gigantycznej
magnetorezystencji), co powoduje różne natężenia prądu: 0 lub 1. Natomiast podczas zapisu głowica działa jak elektromagnes, który z małej odległości magnetyzuje bity za pomocą bardzo silnego pola. Pola magnetyczne dokonują zmian informacji zapisanych na talerzach dysków twardych, dlaczego więc nie dzieje się tak w przypadku wykorzystania zwykłych magnesów? Talerze przechowujące dane są tak mocno namagnesowane, że jedynie bardzo mocne pola – o sile indukcji powyżej 0,5 tesli – są w stanie modyfikować zapisane informacje. Ponieważ siła pola zmniejsza się wraz z odległością, wystarczy kilka milimetrów, żeby przybrała ona wartość ułamkową. Dlatego właśnie magnesy neodymowe wbudowane w dyski lub przykładne do napędów z zewnątrz są za słabe, aby oddziaływać na dane lub je kasować. Nawet magnes o sile przyciągania 200 kilogramów oddziałuje bezpośrednio na biegunach z siłą 0,5 tesli, a w odległości jednego centymetra – jest to już tylko około 0,3 tesli.

Jedno trzeba wziąć pod uwagę: jeśli zbliżymy magnes do dysku twardego w trakcie pracy napędu, może on odciągnąć głowicę albo spowodować nacisk na talerze. W takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do błędu zapisu lub fizycznych uszkodzeń, czego efektem może być utrata danych.

Obraz
© (fot. CHIP)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Google o cenzurowaniu Internetu przez władze"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)